حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

پکیج دیواری چیست

پکیج دیواری چیست

پکیج دیواری چیست

پکیج یکی از وسایل گاز سوزی است برای آنکه بدانیم پکیج دیواری چیست و چگونه پکیج فن دار نصب شود باید بدانیم پکیج امکان تامین آب گرم مصرفی و گرمایش مستقل در  آپارتمان را دارد . برای یکی از انواع پکیج گازسوز که امکان تامین هوای لازم برای احتراق را با مکش هوا و تخلیه محصولات احتراق را با دهش آنها به خارج فضای نصب انجام می دهد از نوع گروه  C لوازم گازسوز اصطلاحا به نام پکیج فن دار معروف گردیده است.

در این وسایل از یک نوع دودکش دوجداره استفاده می شود که از یکی هوای احتراق مکش و از جداره دیگر محصول احتراق به بیرون دهش می گردد.

اگر دهانه این دودکش دوجداره روی نمای ساختمان قرارگیرد هوای احتراق از کناره نما دریافت و محصول احتراق تا حدود سه متری نما به بیرون پرتاب می گردد. لذا ضمن عدم اختلاط هوای تازه و محصول احتراق عملا محصول احتراق  حریم مقرر برای بازشوها و ورودی های هوای ساختمان که در مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان ( دهانه دودکش با دریچه های تامین هوا سه متر حداقل فاصله داشته باشد) اعلام شده را رعایت می نماید.

با توجه به اینکه  محفظه احتراق این وسایل کاملا بسته است و می تواند هیچ گونه تبادل هوایی با فضای نصب نداشته باشد از این وسایل برای ساختمان درز بند معمولی بافضای محدود و یا سازمان درز هوابند براحتی بدون در نظر گرفتن دریچه های تامین هوا برای آنها مس توان استفاده نمود.

یکی از اشتباهات در نصب پکیج دیواری

یکی از مهمترین اشتباهات رایج مهندسان و نصابان هنگام نصب پکیج دیواری چیست؟ این است که وسایل مذکور این قابلیت را دارند که ورودی هوای تازه را در سیستم دودکش دوجداره بسته و ضمن باز کردن ورودی هوای احتراق آنها فقط محصول احتراق را از طریق دودکش تک جداره به خارج فضا منتقل نمایند.

در این حالت پکیج مذکور از گروه C  به حالت گروه B1 تغییر ماهیت خواهد داد . این وسایل هوای احتراق را از داخل فضا دریافت می کنند و محصول  احتراق را با دهش به بیرون فضا منتقل می کنند. به عبارتی محفظه احتراق آنها باز است. برای این حالت باید دقت داشت که اگر هدف طراحی برای نصب دستگاه در ساختمانهای درزبند معمولی با فضای محدود و یا درز هوابند است در این سیستم بایستی تامین هوای احتراق با ایجاد بازشو برای دریافت هوای تازه انجام شود.

ضمنا در این حالت ساختمان که فاقد دودکش است فقط محصول احتراق به بیرون نمای ساختمان تخلیه خواهد شد. عموما در اجرا دیده شده که به جای تخلیه محصول احتراق به محفظه روی نما آن را به درون دودکش داخل ساختمان متصل می کنند.

در این حالت باید دودکش پکیج دیوای چیست فوق سایز ۱۵۰ میلیمتر را داشته باشد. اصولا این استدلال که سیستم فن دارد  و میتوان آن را درون دودکش سایز پایین برای تخلیه محصول احتراق وارد نمود کاملا اشتباه است . زیرا این نوع دستگاه عملا فقط چند متر قدرت پرتاب دود را به فضای باز دارد و این پرتاب در درون دودکش قائم ساختمان کارایی ندارد.

بنابراین با توجه به موارد فوق اگر هدف تامین هوا از خارج توسط دستگاهی با محفظه احتراق باز و با دودکش استاندارد باشد استفاده از پکیج معمولی که در گروه B2 قرار می گیرد صحیح خواهد بود. زیرا در این وضعیت پکیج فن دار ضمن قیمت بالاتر دارای صدا در محوطه نصب به واصله کارکرد فن آن است.

 

شرایط نصب پکیج فن دار از لابلای  ابلاغهای متعدد دفتر مقررات ملی ساختمان در زیر آمده است:

 

  • محل استقرار دهانه دریافت هوا و تخلیه محصول احتراق روی نما به سمت دیوار باد غالب نباشد.

 

  • تجهیزات لازم برای نصب از جمله دودکش دوجداره مربوط به تولید کننده اصلی باشد.

 

  • وسایل گازسوز مذکور دارای گواهینامه فنی از مرکز تحقیقات راه و شهرسازی باشند.

 

  • پس از نصب براساس طراحی انجام شده دستگاه رویت شود.

 

  • شماره سریال دستگاه و نوع و مدل آن در برگ تاییدیه درج گردد.

 

برای اطمینان از عدم جابجایی  دستگاه مقاله پکیج دیواری چیست ؟ را مطالعه کنید و بعد از نصب می توانید روی برگ گارنتی اعلام نمایید که نصاب با دودکش دوجداره نصب نماید و سپس مهر و امضا کنید. موارد فوق در ابتدای شروع عملیات اجرایی به صورت مکتوب به مجری و کارفرما ابلاغ و صورتجلسه گردد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

fadakar
ارسال دیدگاه
ارتباط با ما
قم - 45 متری صدوقی - بین کوچه 55 و 57 فروشکاه کالاتک
025-32154
info@kala-tak.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X