مطالب اخیر

دوره آموزشی خدمات پس از فروش پکیج رادیانت در مجموعه کالاتک برگزار شد

مهر ماه ۹۶

سوالات متداول در مورد کولرگازی

مشخصات یک برند خوب در زمینه کولرگازی چیست ؟

بهتر است محصولی که قصد خرید آن را دارید در سطح جهان و بازار ایران خوش نام باشد. البته این امر به تنهایی مهر تایید بر کیفیت کامل آن محصول نیست. کولر گازی انتخاب شده باید دارای خدمات پس از فروش پاسخگو و ترجیحاً شبانه‌روزی باشد. همچنین قیمت کالا با کیفیت کالا باید همخوانی لازم را داشته باشد. هنگام خرید توجه به این نکته که محصول مورد نظر ما چه میزان در به روز رسانی طرح و مدل و سیستم های جدید و کم مصرف موفق بوده است نیز لازم است.

برچسب انرژی چیست؟

برچسب انرژی برچسبی است که روی محصولات مورد استفاده در ساختمان‌ها نصب می‌شود و نشان‌دهنده کیفیت محصولات از نظر مصرف انرژی است. در این برچسب که برای وسیله‌های انرژی‌بر به کار می‌رود ، شاخص مصرف انرژی وسیله با استفاده از حروف لاتین  A تا G مشخص می‌شوند که هر حرف دارای رنگی مخصوص به خود از سبز تا قرمزاست.

با استفاده از این برچسب می‌توان  بازدهی  وسایل گوناگون را مقایسه کرد

یکی از موارد مهمی که در سال های اخیر از طرف دولت و مسئولین مورد تاکید قرار گرفته است، مشخص کردن ملاک هایی برای مصرف انرژی کلیه وسایل انرژی بر خانگی است که کارخانه های سازنده وسایل خانگی ملزم به رعایت آن هستند. حاصل این کار به منظور رعایت استانداردهای تعیین شده تهیه و تدوین برچسب انرژی و یا برچسب کارایی انرژی است. برچسب انرژی امروزه در اغلب کشورهای جهان وجود دارد و مصرف کننده را با میزان کارایی هریک از وسایل انرژی بر خانگی آشنا می کند.  همچنین اطلاعات مشترک در همه وسایل و اطلاعات اختصاصی مربوط به هر وسیله انرژی بر را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

برچسب انرژی دارای قسمت های مختلفی می باشد و هر قسمت نشان دهنده اطلاعاتی درخصوص دستگاه مربوطه است.

بخش های اولیه برچسب انرژی که در تمامی وسایل انرژی بر خانگی (که البته دارای برچسب انرژی می باشند) مشترک می باشد،

به ترتیب نمایانگر علامت تجاری شرکت سازنده، نام شرکت سازنده و مدل دستگاه می باشد.

بخش چهارم برچسب مصرف انرژی که از اهمیت خاصی نیز برخوردار است بوسیله ۷ حرف لاتین از A تا G درجه بندی شده است که هر یک از حروف معرف درجه ای از کارایی دستگاه می باشد.

حرف A نشانگر بیشترین بازدهی و حرف G نشان دهنده کمترین میزان بازدهی دستگاه است. همچنین علامت افزونه یا پلاس (+)  مقابل حرف A نشان دهنده میزان بالاتری از مصرف بهینه است که بصورت A +   و  A ++   نمایش داده میشود . بنابراین مناسب ترین برچسب انرژی در کولرگازی اسپلیت همان رده انرژی A +  و A ++  است .

کولرگازی اسپلیت یا اسپیلت چیست و چگونه کار می کند؟

یکی از رایج ترین انواع کولرهای گازی نوع اسپلیت بوده ، اسپلیت  به معنای دو تکه است و در کولرگازی به معنی کولر با سیستم دوتکه می باشد که یونیت یا تکه داخلی همان پانل بوده و تکه یا یونیت خارجی همان کندانسور است. یونیت داخلی و خارجی کولرگازی اسپلیت توسط یک جفت لوله مسی عایق شده به همراه کابل ارتباطی به هم وصل می شوند.

چند نوع کولرگازی وجود دارد؟

 1. پنجره ای
 2. پرتابل
 3. اسپلیت ها ( کولرگازی اسپلیت دیواری –  کولرگازی اسپلیت سقفی یا داکت اسپلیت –  کولرگازی اسپلیت ایستاده یا فروشگاهی

انواع اسپلیت کدامند؟

 1. اسپلیت دیواری
 2. اسپلیت سقفی کانالی
 3. اسپلیت سقفی کاستی
 4. اسپلیت سقفی زمینی (زیر سقفی)
 5. اسپلیت ایستاده

کولرگازی پنجره ای چگونه کار می کند؟

کولر پنجره ای یک تکه بوده و تمام اجزای تشکیل دهنده آن در یک قاب کنار هم قرار گرفته و به طور کلی اواپراتور و کندانسور و کمپرسور در یک مجموعه قرار دارند و محل نصب این کولرهای یک تکه پشت پنجره می باشد

کولرگازی پرتابل چگونه کار می کند؟

کولر پرتابل یا به اصلاح کولرهای قابل حمل مانند مدل پنجره ای یک تکه بوده و تمام قطعات در یک قاب قرار داشته و زیر دستگاه چرخ برای حرکت وجود دارد.پشت کولر پرتابل یک لوله خرطومی از جنس پلاستیکی وجود دارد به قطر حدودا ۱۵ سانتی متر که گرمای موتور را به بیرون هدایت می کند

اسپلیت های دیواری در چه ظرفیت هایی تولید می شوند؟

از ظرفیت ۹۰۰۰، ۱۲۰۰۰، ۱۸۰۰۰، ۲۴۰۰۰، ۳۰۰۰۰ و ۳۶۰۰۰ بی تی یو در نوع فقط سرمایش یا سردوگرم و این مدل به ریموت کنترل دستی مجهز هستند

کولرگازی پنجره ای در چه ظرفیتی تولید می شوند؟

معمولا” در دو ظرفیت اصلی ۱۸۰۰۰ و ۲۴۰۰۰ بی تی یو اما برخی شرکت ها ممکن است در ظرفیت ۱۲۰۰۰ هم تولید کنند. این کولرها می توانند فقط سرد یا سردوگرم بوده و بعضا” به ریموت کنترل دستی مجهز  میباشند.

کولرگازی پرتابل (قابل حمل) در چه ظرفیتی تولید می شوند؟

به طور رایج در ظرفیت ۹۰۰۰ و ۱۲۰۰۰ بی تی یو اما ممکن ۷۰۰۰ یا ۱۴۰۰۰ نیز تولید شود و به صورت فقط سرد و یا سردوگرم هستند و ریموت کنترل دستی دارند.

نوع کلاس آب و هوایی در کولرگازی به چه معناست؟

سه نوع منطقه آب و هوایی وجود دارد : ۱.سردسیر ۲. معتدل (T1) ۳. گرمسیر (T3).بیشتر کولرها نوع T1 هستند و مناطق معتدل را پوشش داده مانند نیمه شمالی ایران و شهر تهران یا کرج. این کولرها تا دمای حداکثر ۴۳ درجه سانتی گراد و جدیدا” بعضی سازنده ها تا دمای ۴۶ درجه سانتی گراد  کارکرد دارند.

تروپیکال به چه معناست؟

تروپیکال  به معنی حاره ای یا استوایی بوده و شهرهای مناطق گرمسیری استفاده کننده کولرهای حاره ای هستند.

آیا کولرگازی تروپیکال یا حاره ای در مناطق معتدل مانند تهران کاربرد دارد؟

بله می تواند در تهران یا شهرهای نیمه شمالی هم کولر تروپیکال نصب کرد اما ضرورت ندارد اما برخی سازنده های کولر فقط کولر حاره ای دارند و یک نوع تولید یا وارد می کنند.

شارژ گاز و سرویس دوره ای هر چند وقت یکبار نیاز است؟

شارژ گاز برای کولرهای پنجره ای و پرتابل تا زمانی دستگاه خنک کنندگی خوبی دارد نیاز نیست چرا که دارای یک سیکل بسته هستند اما کلیه اسپلیت ها به دلیل استفاده از اتصالات برنجی در قسمت اتصال لوله مسی به دستگاه امکان خارج شدن تدریجی گاز وجود دارد لذا توصیه می شود سالی یکبار فشار آن توسط سرویسکار تنظیم شود. در مورد سرویس شستشو کلیه کولرها سالی یکبار نیاز دارند و باید کویل های اواپراتور و کندانسور با مواد خاص شوینده شسته شود و فیتلر ها نیز تمیز شود.

فیلترهای کولرگازی چند وقت یکبار نیاز به شستشو و سرویس دارند؟

فیلتر های اولیه که ابعادی بزرگ و توری شکل به رنگ معمولا” مشکی هستند در محیط های خانگی ماهی یکبار و محیط های اداری و فروشگاه ها هر دو هفته یکبار شسته شده و پس از خشک کردن در محل خود قرار داده شوند. فقط با آب خالی بشویید و حتما این کار را انجام دهید.

اگر فیلترهای اولیه هر دو هفته یا ماهی یکبار شسته نشود چه اتفاقی می افتد؟

باعث شده بعد از یکسال اواپراتور بوی بد بگیرد و درون پانل گرد و غبار و رطوبت تشکیل لجن دهد که سرویس کامل را به جلو می اندازد و مصرف برق بالا رفته و پرتاب باد کم می شود.

سرویس سالیانه تا چه حد جدی است؟

سرویس سالیانه را حتما جدی بگیرید چرا که در صورت عدم سرویس مصرف برق دستگاه شما بالا رفته و پرتاب باد دستگاه کم می شود و در دراز مدت آسیب جدی به دستگاه می زند. حتی کولرهای آبی سالی یکبار سرویس و تعویض پوشال می شوند.

فیلتر های هپا یا زئولایت و پلاسما چگونه بایست سرویس شود؟

این فیلتر ها فقط باید خاکشان گرفته شده و شستن آنها باعث خرابی و بی اثری شان می شود. می توانید با سشوار خاک روی فیلتر را بردارید و دوباره سر جایش قرار دهید.

شارژ گاز R22 چقدر هزینه دارد؟

اگر شارژ گاز از نوع فریون R22 باشد و به صورت تکمیلی سالی یکبار باشد در حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است اما اگر دستگاه کامل گاز خالی کرده ، شارژ گاز کامل بین ۶۰ تا ۹۰ هزار تومان است (قیمت گاز R22 در سال ۱۳۹۴ محاسبه شده است)

شارژ گاز R410 و یا R407 چقدر هزینه در بر دارد؟

شارژ گاز تکمیلی در حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان و برای شارژ گاز کامل در حدود ۸۰ تا ۱۱۰ هزار تومان (طبق قیمت گازR410 در سال ۱۳۹۴)

تفاوت قیمت شارژ گاز R22 با R410 در چیست؟

توجه کنید دستگاه های گاز R410 جدیدتر بوده و به طور متوسط ۴ تا ۵ سال است وارد بازار شده و رواج یافته لذا در سال جاری و یا سال های آینده هزینه آن در مقایسه با گاز R22 پایین تر خواهد شد.

در مورد خرید کولرگازی با گاز R22 چه توصیه می شود؟

گاز فریون R22 ، به دلیل اینکه مخرب لایه ازون بوده و به محیط زیست ما انسانها صدمه می زند تولید آن از سالیان قبل در جهان به تدریج در حال انقراض است به طوری دستگاه تهویه مطبوع جدید از سال ۲۰۱۵ میلادی تولید نخواهد شد اما تولید گاز R22 تا سال ۲۰۵۰ میلادی برای دستگاه های قدیمی تامین خواهد شد. دلیل ارزانی کولرهای با گاز R22 در همین است و مورد مهم تر راندمان پایین این دستگاه ها در مصرف برق در مقایسه با کولرهای گاز  R410است.

چند نوع کمپرسور در کولرگازی وجود دارد؟

 • پیستونی : در ظرفیت ۱۸۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ بی تی یو ، راندمان پایین و سر و صدای بالا به همراه مصرف برق بالا. تقریبا” تولید کمپرسور پیستونی در کولرگازی از رده خارج شده است.
 • روتاری : از ظرفیت ۷۰۰۰ الی ۳۶۰۰۰ بی تی یو ، راندمان بالاتر و صدای کمتر و مناسب برای کولرهای ۷۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ بی تی یو
 • اسکرال (اسکرول): از ظرفیت ۲۴۰۰۰ الی ۹۶۰۰۰بی تی یو ، راندمان بالا و کم صدا و پر قدرت. کمپرسور اسکرال در اسپلیت های دیواری ۳۰۰۰۰ و ۳۶۰۰۰ و همچنین اسپلیت های ایستاده ۴۸۰۰۰ و ۶۰۰۰۰ و بالاتر کاربرد دارد.

ارتباط گاز مبرد با کمپرسور چیست؟

هر نوع کمپرسور می تواند برای انواع گاز های خنک کننده تولید شود. اما وقتی یک نوع کمپرسور برای گاز مثلا R22 در کارخانه تولید شود ، در آینده نمی توان گاز دیگری به آن تزریق کرد.

ارتباط مناطق آب و هوایی با کمپرسورها چگونه است؟

به دلیل اینکه در مناطق حاره ای یا تروپیکال حداقل ظرفیت کولرگازی باید ۱۲۰۰۰ بی تی یو باشد لذا کمپرسور ۷۰۰۰ و ۹۰۰۰ بی تی یو نوع مناطق معتدل است. اما از ظرفیت ۱۲۰۰۰ و بالاتر کمپرسور حاره ای تولید می شود و هر نوعی اعم از روتاری یا اسکرال می تواند باشد.

هزینه سرویس سالیانه کولرگازی به طور میانگین چقدر است؟

یک کار با کیفیت و درجه در حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است و البته هزینه شارژ گاز جدا از این مبلغ است و همچنین اگر نیاز به تعویض قطعه باشد هزینه قطعه و اجرت تعویض جدا است. این مبلغ شامل سرویس شستشو پانل و کندانسور (یونیت خارجی) و شستشوی فیلترهاست.

هزینه ایاب ذهاب و یا همان هزینه رفت و آمد سرویسکار و یا نصاب چقدر است؟

اینگونه مبالغ حدودی و شهر با شهر فرق دارد اما در تهران در حدود ۳۰.۰۰۰تومان است.

هزینه نصب چقدر است؟

کلیه دستگاه های نو برای یکبار اجرت نصب آنها رایگان است اما در بار دوم و یا نصب مجدد اجرت نصب جداگانه بوده و اجرت نصب مجدد در حدود ۶۰ تا ۹۰ هزار تومان برای اسپلیت دیواری است.

نکته: برخی مارک ها علاوه بر اجرت نصب رایگان دارای ۵ متر و عایق رایگان هستند اما نه همه شرکتها و به طور کلی لوازم نصب و راه اندازی هر چه که باشد جداگانه و با خریدار است.

خانه ما لوله کشی اسپلیت توکار شده است و الان تصمیم به خرید کولرداریم لذا چه کار باید انجام دهیم؟

زمانی که خانه ای جدید خریداری می کنید از مالک قبلی بپرسید لوله کشی اسپلیت ها توسط چه کسی  انجام شده تا بتوانید اندازه یا سایز لوله مسی و همچنین تعداد رشته کابل برق را از آن شخص بپرسید. یا از فروشنده بخواهید بازدید کند و کولرمناسب با لوله کشی و برقکاری انجام شده را بدهد.

کابل فرمان و برق اصلی کولر اسپلیت چه فرقی با هم دارند؟

کابل برق اصلی یا برق تغدیه در اصل کابلی است که اتصال کولرگازی را به شبکه برق شهر و کنتور برق وصل می کند و در بعضی مدل ها این کابل از سمت پانل داخلی و در بعضی مدل ها از سمت کندانسور(کمپرسور) اجرا می شود. کابل برق تغذیه ۲ رشته و معمولا نمره ۲.۵ یا بیشتر بسته به متراژ و ظرفیت دستگاه است و اگر ارت در ساختمان باشد این کابل ۳ رشته است.

کابل برق فرمان به کابلی گفته می شودکه رابط بین پانل داخلی و کندانسور یا همان یونیت خارجی می باشد و معمولا ۴ یا ۵ و یا ۶ رشته از نوع نمره ۱.۵ می باشد

آیا کابل برق فرمان در سیستم اینورتر فرق دارد؟

بله، کابل برق ارتباطی بین یونیت های داخلی و خارجی در اسپلیت های اینورتر معمولا خاص بوده و کابل شیلد دار ۴ رشته می باشد. دلیل آن عدم تاثیر نویز در سیستم است.

منظور از نصب رایگان در کولرگازی اسپلیت چیست؟

اجرت نصب و دستمزد نصب در تمامی مارک های اسپلیت دیواری و ایستاده رایگان بوده و به این ترتیب است نصاب دستگاه را از کارتن خارج کند و شرایط نصب را فراهم آورده و پانل داخلی را روی دیوار و روی زمین بسته به مدل نصب کرده و کندانسور یا یونیت خارجی را در جای خود نصب و سپس توسط لوله و کابل دو یونیت داخلی و خارجی را متصل کرده و درون لوله ها را وکیوم و سپس شیر گاز را باز و پس از وصل کابل برق به دستگاه آن را روشن و به مشتری آموزش دهد. کلیه لوازم به کار رفته در هنگام نصب هزینه ای جدا دارد و با خریدار است. فقط دستمزد و لوازم نصب با نصاب شرکت ها می باشد.

چه لوازمی خارج از نصب رایگان است؟

برخی شرکت ها  ۵ متر لوله و عایق رایگان همراه دستگاه دارند و برخی شرکت ها هیچ گونه لوله رایگانی ندارند. به طور کلی لوله و عایق اضافه ، کابل برق فرمان و رابط بین یونیت خارجی و داخلی ، کابل برق اصلی و تغذیه ، پایه زمینی یا دیواری برای قرارگیری یونیت خارجی ، شارژ گاز اضافه برای زمانی که لوله کشی بیش از ۵ متر است ، هزینه رفت و آمد نصاب ، شلنگ تخلیه آب و پمپ درین آب ، داکت کشی در صورت نیاز و غیره به عهده خریدار محترم است.

تهیه بالابر و نردبان و یا جرثقیل بر عهده چه شخصی است؟

در شرایطی که نصب یونیت خارجی سخت و دشوار بوده و برای نصب آن نیاز به بالابر یا جرثقیل باشد فراهم آوردن آن با مشتری است. اما نردبان کوچک تا ارتفاع ۳ متر را معمولا” نصاب ها دارند ولیکن داشتن آن الزامی برای نصاب نیست.

هزینه برق ماهیانه چقدر است؟

پاسخ به این سوال کمی سخت است و تعرفه هر کیلووات برق در بعضی شهرها فرق دارد و مشتری باید به قبض برق خود اعم از تجاری یا مسکونی رجوع کند و همچنین با کنتور های برق دیجیتال جدید که چند تعرفه هستند سه حالت کم بار ، میان بار و اوج بار در قبض برق قابل رویت است و شب ها تعرفه برق گران تر و اوج بار محاسبه می شود. اما به زبان ساده وات مصرفی بر ساعت کولرگازی که در برچسب کنار دستگاه درج شده را بر مبلغ هر کیلووات ساعت مندرج در قبض برق ضرب کرده تا مصرف هر ساعت به دست آید سپس عدد حاصله را در تعداد ساعت شبانه روز خود ضرب کنید و سپس این عدد را در ۳۰ روز ضرب کرده تا مصرف برق یک ماه یک کولر به دست آید. با توجه به هزینه برق در کشورمان استفاده از کولرگازی با موتور کم مصرف اینورتر و رده انرژی A++   توصیه میگردد .

هزینه برق مصرفی اسپلیت اینورتر چقدر است؟

پرسش بالا مربوط به کولرگازی معمولی و با کمپرسور دور ثابت بود. اما محاسبه مصرف برق اسپلیت اینورتر که دارای کمپرسور دور متغییر بوده سخت است ، چون اینورتر همیشه با یک ظرفیت کار نمی کند و در نتیجه میزان برق مصرفی در هر لحظه فرق دارد. اما به طور کلی اینورتر های به نسبت کولرهای معمولی ۵۰ تا ۶۰ درصد کم مصرف ترند و تمام محاسبات ظرفیت و مصرف برق دستگاه ها در شرایط آزمایشگاه است.

چه مارکی و مدلی بخرم؟

توصیه ما این است که مارکی خریداری کنید که خدمات خوب و گسترده ای دارد و سپس به کیفیت و ظاهر و مسائل دیگر توجه کنید. برای اطلاع از قیمت ها و مشخصات هر مارک به صفحه مارک و برند ها در فهرست اصلی سایت رجوع کرده و روی مارک مورد نظر خود کلیک کنید .

استفاده از کلید یا فیوز مینیاتوری الزامی است؟

بله ، بسته به ظرفیت و مدل کولر باید فیوز مینیاتوری مناسب با توجه به آمپر دستگاه نصب کرد و اگر در فضای بیرون مانند بالکن این کار انجام می دهید از قاب محافظ برای فیوز استفاده کنید.

محافظ برق در نصب دستگاه تاثیر دارد؟

بله ، اگر محافظ برق درست انتخاب شود بهتر است و توصیه شده سر راه کولر نصب شود و حتی دیگر به فیوز مینیاتوری نیازی نیست.

برای انتخاب بهتر محافظ برق به موارد زیر توجه کنید:

محافظ به ولتمتر دیجیتال مجهز بوده که ولتاژ برق را نشان دهد.

محافظ دارای کلید قطع و وصل دستی باشد.

محافظ دارای زمان تاخیری باشد.

محافظ کولر باید تا ۳۰ آمپر جریان کار کند.

محافظ حتما” دارای ترمینال ورودی و خروجی برای اتصال کابل برق باشد و اینکه محافظ های دوشاخه ای اصولی و مناسب نیستند.

 آیا   فروشندگان کولرگازی که جنس یکسانی ارایه میکنند تفاوتی با هم ندارند ؟

کولرگازی را فقط باید از فروشندگان معتبر و دارای سابقه خریداری نمایید.

بهترین موقع برای خرید کولرگازی چه زمانی است؟

بهتر است کولرگازی در شش ماهه دوم سال خرید شود که قیمت نسبت به سال بعد آن مناسب تر بوده و به دلیل حجم کار کمتر شرکت ها ، نصاب ها زودتر مراجعه کرده و با کیفیت بهتر نصب را انجام می دهند. در شش ماه اول سال ماه های فروردین و اردیبهشت و شهریور تراکم کار کمتر و کیفیت کار نصابان بهتر است اما ماه های خرداد و تیر و مرداد ماه به دلیل فروش و نصب زیاد ، کیفیت کار نصاب به دلیل مشغله کاری طبیعتا پایین تر است.

زمان نصب پس از خرید کولرگازی چقدر است؟

در ماه های معمولی که در بالا گفته شد زمان استاندارد نصب از لحظه تحویل دستگاه و تماس مشتری با واحد نصب حداکثر ۱ روز می باشد. اما در ماه های خرداد ، تیر و مرداد زمان نصب ممکن است تا ۳ روز به طول بیانجامد.

فاصله بین پانل داخلی و یونیت خارجی چقدر می تواند باشد؟

اسپلیت های ۹۰۰۰ و ۱۲۰۰۰ بی تی یو را می توان تا حداکثر ۱۵ متر لوله کشی کرد که از این مقدار می توان ۷ متر در ارتفاع معادل دو طبقه عمودی کار کرد. اسپلیت های ۱۸۰۰۰ بی تی یو حداکثر ۱۵ متر و ۷ متر از این مقدار در حالت عمودی ، البته برخی مارک ها ۱۸۰۰۰ شان تا ۳۰ متر طول لوله کشی و تا ۱۵ متر در ارتفاع قابلیت دارند ، لوله کشی مجموع اسپلیت های ۲۴۰۰۰ ، ۳۰۰۰۰ و  ۳۶۰۰۰ می تواند تا حداکثر ۳۰ متر باشد که از این مقدار ۱۵ متر آن در حالت عمودی می تواند باشد یا معادل ۵ طبقه.

در صورت لوله کشی در ارتفاع چه کار فنی ای باید صورت گیرد؟

در صورت لوله کشی در ارتفاعی بیش از ۷ متر می بایست یک یا دو تله روغن (OIL TRAP) بسته به متراژ عمودی اجرا کرد.

اسپلیت چند پنله بهتر است یا تک پنله؟

پاسخ نسبی است ، بدین معنی که اگر مشتری فضای کافی برای نصب یونیت خارجی ( کندانسور و کمپرسور) دارد و می تواند دو یا سه دستگاه را جا دهد خب بهتر است دستگاه تک پانله خرید کند که هم ارزان تر و کم مصرف بوده و کاملا” هر فضا مستقل است. اما اگر مشتری در آپارتمانی که بالکن ندارد یا دارد ولی کوچک است ، در برج و مجتمع های بزرگ سکونت دارد ، یا روی نمای ساختمان زیر پنجره امکان نصب ندارد و یا به پشت بام دسترسی ندارد خب بهترین حالت اسپلیت های چند پانله (MULTI) هستند . بطور کلی در واحد های مسکونی و تجاری توصیه میشود بجای کولرگازی چند پنله از یک یا چند  کولرگازی تک پنل استفاده شود.

آیا میتوان از کولرگازی برای گرمایش استفاده است ؟

بله . کولرگازی سرد و گرم قابلیت ایجاد گرمایش را نیز دارد و استفاده از آن برای گرمایش توصیه میشود .

پمپ درین کولرگازی چه کاری انجام می دهد؟

بعضی مشتریان دوست ندارند آب تخلیه شده از کولرگازی (درین) را به صورت دستی خالی کنند و یک ظرف زیر دستگاه بزارند و با نصب یک پمپ درین کولرگازی زیر دستگاه این کار را به صورت خودکار به پمپ محول می کنند. پمپ ها ظاهری زیبا و ابعادی کوچک دارند که می توانند به راحتی آب کولر را به بیرون یا سرویس اتوماتیک تخلیه کنند و کم صدا هستند.

ریموت کنترل کولرگازی خود را گم کرده ام چکار کنم؟

اگر شرکت خدمات دهنده کولرگازی شما ریموت یدکی ندارد یا گران است می توانید از ریموت کنترل های همه کاره استفاده کنید که قابلیت کار با همه مارک را دارند.

ارتباط پرده هوا با کولرگازی چیست؟

در اماکن تجاری و مغازه ها و فروشگاه های پر تردد که مجبور هستند درب ورودی را یکسره باز بزارند ، برای اینکه سرما یا گرمای اسپلیت شان به محیط بیرون انتقال پیدا نکند یک پرده هوای مناسب با عرض در ورودی بالای درب نصب می کنند که مانع تبادل هوا بین داخل و خارج فروشگاه است.

برق خانه ما تکفاز است آیا می توان کولرگازی نصب کرد؟

بله ساختمان های نوساز و یا با عمر کمتر از ۱۵ سال عمدتا” دارای کنتور برق جدید و دیجیتال با آمپر ۲۵ یا ۳۲ هستند که اصلا” مشکلی برای نصب ۱ الی ۴ دستگاه کولرگازی ندارند. اما ساختمان های بالای ۱۵ سال عمر باید روی قبض برق خود را نگاه کنند و اگر ۲۵ یا ۳۲ آمپر نیست اقدام به تعویض کنتور برق توسط اداره برق محل خود نمایند و یا با محدودیت در تعداد و مدل کولرگازی مواجه خواهند شد.

نکته مهم : ساختمان های نوساز برق مورد نیاز کولر را از تابلو برق مستقر در ورودی آپارتمان یا آشپزخانه تامین کنند و ساختمان های قدیمی حتما” برق کولر را از بعد از کنتور برق بگیرند.

 

چگونه می توانم کولرگازی های مختلف را مقایسه کرده  و بهترین  و مناسب ترین کولرگازی را انتخاب نمایم ؟

برای مقایسه  انواع کولرگازی ابتدا باید متراژ محل و اقلیم شهر خود را در نظر داشته باشیم سپس بر طبق این  خصوصیات  و برند های پیشنهادی کارشناسان کولرگازی مورد نظر را انتخاب کنیم برای مقایسه کولرگازی باید اطلاعاتی  در مورد توان های مختلف و انواع کمپرسور های  کولرگازی داشته باشیم  و میزان محبوبیت و کارآمدی انواع برند های کولرگازی اسپلیت را در نظر بگیریم   که  این مجموعه تلاش دارد با ارائه مطالب مفید و روشن شما عزیزان را در این راه یاری نماید .

آیا می توان هم زمان کولرآبی و کولرگازی را باهم روشن کرد؟

خیرکولرگازی رطوبت را گرفته ، هوا را تصفیه کرده ، و دمای هوای داخل منزل را خنک می کند و می بایست کلیه درب ها و پنجره ها بسته باشند. اما کولرآبی رطوبت تولید میکند ، آلودگی بیرون را به داخل انتقال داده ، هوای گرم بیرون را فقط با اندکی خنکی به داخل آورده و حتما در زمان روشن بودن می بایست یک پنجره باز باشد تا هوا خارج شود.

پس هم زمان نمی توان کولر آبی با گازی را روشن کرد.

 

گارانتی و پشتیبانی به چه معنا بوده و چه مواردی را شامل می شود؟

ضمانت و گارانتی و به زبان فارسی پشتیبانی در مورد کولرهای گازی به شرح زیر است:

معمولا” شرکت ها ۱۸ تا ۲۴ ماه قطعات فنی خود را ضمانت کرده و در این مدت هرگونه مشکلی برای قطعات دستگاه از جمله فن ها، شیرها، برد الکترونیک و سنسورها پیش آید آن قطعه تعویض می شود و هزینه ای برای قطعه و اجرت تعویض گرفته نمی شود.

همچنین مدت ضمانت کمپرسور کولرهای گازی ۵ سال می باشد.

اما قطعات ظاهری و بدنه دستگاه و ریموت کنترل شامل ضمانت نمی شود و همچنین موارد قبلی که در بالا مطرح شد در زمانی ضمانت می شود که خرابی بر اثر ضربه یا نوسانات برق و یا دستکاری توسط افراد غیر متخصص نباشد.

نصب محافظ برق برای قطعات برقی مانند کمپرسور و برد الکترونیک ضروری می باشد.

شارژ گاز شامل ضمانت می شود؟

بله، در مدت ضمانت یکبار شامل شده و هر بار که تکنسین شارژ گاز انجام دهد از آن روز تا مدت ۳ ماه بعد شامل می شود. البته نشتی گاز در صورتی ضمانت می شود که به دستگاه ضربه وارد نشده باشد و یا توسط افراد غیر متخصص دستکاری نشده باشد.

همچنین به سرویسکاران توصیه می شود هر بار که شارژ گاز می کنند با کف صابون و ابر تست نشتی در قسمت مهره های برنجی و اتصالات پانل و کندانسور را انجام دهند.

گارانتی در ایران به درد نمی خورد؟

این جمله ای است که خیلی افراد در زمان خرید دستگاه به زبان می آورند و خود را راحت می کنند. نه اینگونه نیست ، ضمانت یک کالای برقی و گازی الزامی بوده و وقتی دچار مشکل شوید به آن نیاز خواهید داشت.

اگر دستگاه نو را از کارتن خارج کنید و یک مشکلی داشته باشد چکار می کنید اگر ضمانت نداشته باشد؟

اگر دستگاه بی ضمانت باشد کاری نمی توان کرد ولی دستگاه های با ضمانت اصلی پاسخ گو هستند.

 گاز مبرد دستگاه های متفرقه چیست؟

معمولا” ۹۹درصد گاز بکار رفته در دستگاه های متفرقه نوع R22 است و این در صورتی است گاز جدید R410 و راندمان بالا به همراه اینورتر ملاک کم مصرف بودن است.

استفاده از کولرهای گازی ، در هزینه‌های برق مصرفی چه تاثیری دارد؟

توان مصرفی کولرهای گازی استاندارد حدود ‌۴ برابر کولرهای آبی است ، لذا درصورتیکه یک مشترک خانگی تهرانی که در سال گذشته به طور متوسط در ماه‌های مرداد – شهریور ، حدود ‌۶٧٠ کیلو وات ساعت برق مصرف کرده است ، یک کولر گازی دیگر را به مدت ‌۵ ساعت در روز و برای ‌٣٠ روز در هر ماه روشن کند ، بهای برق مصرفی قابل پرداخت آن تا ‌٣ برابر افزایش می‌یابد.

آیا می‌توانید روش بهینه‌ای پیشنهاد دهید که علاوه بر کاهش هزینه‌های برق مصرفی، از گرمای تابستان نیز در امان بود؟

اصولاً طراحی سیستم‌های سرمایش برای هر منطقه ، تابع شرایط فنی و اقتصادی است و در این دسته‌بندی ، کولرهای گازی در مناطق گرمسیر و مرطوب شدید کاربرد دارند که وزارت نیرو نیز نرخ برق مصرفی این مناطق را برای رفاه حال مشترکین به صورت مخفف محاسبه می‌کند.

بدیهی است برای مناطق دیگر کشور باید از سیستم‌های متناسب با شرایط جغرافیایی و اقلیمی و با توجه به هزینه‌های برق مصرفی ، استفاده کرد و استفاده از کولرهای گازی در مناطقی که دارای تعرفه مخفف گرمسیری نیستند ، به نوعی قبول هزینه‌های بیشتر برق مصرفی است.

برای خرید یک کولر گازی خوب ، به چه نکاتی باید توجه کرد؟

ضمن تاکید مجدد بر ساده بودن امکان مدیریت بر هزینه‌های برق مصرفی ، توصیه‌های زیر برای خرید کولر گازی ارائه می‌شود:

الف) کولرهای گازی را از مبادی و فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید و حتماً کولرهای دارای برچسب A خریداری شود. کاربرد این توصیه باعث می‌شود تا ‌۴٠ درصد در هزینه‌های برق مصرفی سرمایشی‌تان صرفه‌جویی شده و کولر منصوبه دچار مشکلات و نقص نشود.

ب) ظرفیت کولر گازی را متناسب با مساحت فضایی که نیاز به بردوت دارد ، انتخاب کنید. یعنی برای مساحت ۶ تا ۱۰ متر مربع از کولر گازی با ظرفیت ‌٩٠٠٠ Btu/h ، مساحت ۱۰ تا ۱۴ متر مربع از کولر گازی با ظرفیت ‌۱۲٠٠٠ Btu/h  ، مساحت‌۱۴ تا‌۲۵ متر مربع از کولر گازی با ظرفیت ‌١۸٠٠٠ Btu/h، مساحت ‌۲۵ تا ‌۴۵ متر مربع از کولر گازی با ظرفیت ‌۲۴٠٠٠ Btu/h، مساحت ‌۴۵ تا ۷۰ متر مربع از کولر گازی با ظرفیت ‌۳۰٠٠٠ Btu/h و برای مساحت ‌۷۰ تا ‌١۰۰ متر مربع از کولر گازی با ظرفیت ‌۳۶۰۰۰ Btu/h استفاده شود.

ج) کولرهای گازی در سه کلاس منطقه‌ای گرمسیری ، معتدل و سردسیر تقسیم می‌شوند. موقع خرید متناسب با آب و هوای محل زندگی خود کولر را انتخاب کنید.

از کولرهای گازی چگونه بهره‌برداری می‌شود که هزینه‌های برق مصرف کاهش یابد؟

 • نصب اینورتر در کولرگازی پنجره‌ای باعث افزایش راندمان آنها می‌شود.
 • تمیز بودن کندانسور کولر به لحاظ عبور جریان هوا تا میزان زیادی از جریان برق مصرفی کولر می‌کاهد.
 • نصب کندانسور کولرهای گازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی آنها خواهد شد.
 • درصورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید ، زیرا این کار باعث انتقال حرارت بهتر در کندانسور شده و در نتیجه افزاش بازده و کاهش مصرف انرژی حاصل خواهد شد.
 • سعی شود محوطه پشت کولر دارای فضای مناسبی جهت گردش هوا باشد.
 • درزگیری مناسب اطراف کولر ، قرار نداشتن در معرض تابش مستقیم خورشید ، سرویس به موقع و تمیز نمودن فیلترهای هوا و رادیاتور ، تاثیر به سزایی در کاهش مصرف انرژی الکتریکی دارند.
 • در شهرهای جنوبی کشور که دارای آب و هوای بسیار گرم و مرطوب هستند ، کاشتن یک اصله درخت در نزدیکی کولر گازی، حدود ‌١٠ تا ‌١۵ درصد کاهش مصرف انرژی الکتریکی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر اینکه کاشتن درخت در مجاورت ساختمان‌ها باعث زیبایی و عایق سرما و گرمای ساختمان نیز می‌شود.
 • برق مصرفی کولرهای گازی هم‌زمان با استفاده از لامپ‌های کم مصرف (بدلیل تشعشع حرارتی کمتر این لامپ‌ها) به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.
 • تمامی کولرهای گازی دارای درجه تنظیم دما (ترموستات) هستند. لذا با توجه به اینکه بهترین درجه برودت منزل در فصل تابستان بین ‌٢٠ تا ‌٢۵ درجه سانتی گراد است ، باید از سرد کردن بیش از حد محل سکونت خودداری کرد.
 • استفاده بی مورد یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ رشته ای و باعث افزایش بار گرمایی محیط می‌شود که این امر زمان کار کولر گازی را جهت رسیدن به برودت مطلوب ، افزایش داده و در نتیجه منجر به مصرف بیش از اندازه انرژی الکتریکی در کولر گازی خواهد شد؛ بنابراین کارهایی نظیرپخت و پز ، اتوکشی و … را در ساعاتی انجام دهید که گرمای هوا کمتر است.
 • در تابستان معمولاً سه منبع عمده گرمای ناخواسته در منزل وجود دارد ، گرمای هوای خارج که از طریق سقف و دیوار هدایت می‌شود؛ گرمایی که از لامپ‌ها و لوازم خانگی انتشار می‌یابد و نور خورشید که از راه پنجره‌ها به داخل می‌تابد. با استفاده از سایبان ، پرده کرکره یا پرده پارچه‌ای با رنگ روشن ، می‌توان نور خورشید را به سمت بیرون منعکس کرد.

 

تعریف تهویه مطبوع چیست؟
ایجاد شرایط آسایش انسان در محیط های مختلف از طریق اجرای عملیات بر روی هوا از قبیل افزایش و کاهش دما ، تغییر رطوبت و کاهش میزان گازها و ترکیبات مضر موجود در هوا .

 

تفاوت کولر های آبی و گازی در چیست؟
کولرهای آبی با تبخیر رطوبت و تبدیل گرمای محسوس محیط به گرمای نهان٬ دمای محیط را کاهش می دهند ولی اساس کار کولر گازی به این صورت است که٬ وجود مبرد با دمای پایین در لوله های اواپراتور(یونیت داخلی) و مکش هوای گرم محیط بوسیله فن و گذر این هوا از بین لوله های اواپراتور سبب سرمایش هوای محیط می شود و گرمای دفع شده ی محیط توسط مبرد جذب شده و این گرما طی سیکلی از کندانسور به محیط خارج دفع می شود.

 

کولر آبی بهتر است یا کولر گازی؟
۱٫      کولر آبی برای محیط های با رطوبت نسبی(منظور همان درصد رطوبت هوا می باشد) بالا (شهرهای شمالی و جنوبی) مناسب نیست چرا که هوا از لحاظ رطوبت به مرحله اشباع(حالتی که هوا دیگر قادر به جذب رطوبت نیست) بسیار نزدیک می باشد.

۲٫      ایجاد شبکه کانال کشی عمودی و افقی برای کولرهای آبی هزینه اولیه ساختمان را افزایش می دهد و از متراژ مفید ساختمان می کاهد.

۳٫      هوای مرطوب تولیدی در کولر ابی ٬محیط بسیار مناسبی جهت رشد انواع الودگی های باکتریایی٬ ویروسی ٬میکروبی و… می باشد.

۴٫      کولر گازی رطوبت هوا را کاهش میدهد.

۵٫      دما در کولرهای گازی قابل تنظیم می باشد .

۶٫      اکثر مدل های کولر گازی قابلیت گرمایش را دارا هستند.

۷٫      به طور کلی کولرهای آبی برای استفاده در ساختمان های متراژ پایین با ارتفاع کم مناسب تر هستند با توجه به اینکه هزینه برق و آب مصرفی کولر آبی پایین تر است از هزینه مصرفی کولرهای گازی٬ چرا که با جاری شدن برق ارزان قیمت (برق نیروگاه های اتمی) در شبکه توزیع برق دیگر هیچ توجیهی برای استفاده از کولر آبی وجود نخواهد داشت.

 

 

توضیح مختصری راجع به سیکل کاری کولرهای گازی بدهید؟
کولرهای گازی بر اصل سیکل های تبرید کار می کنند که از چهار بخش کلی تشکیل شده اند:کمپرسور-کندانسور-اواپراتور-لوله مویین یا شیر انبساط.

مبرد فشار پایین در اواپراتور(یونیت داخلی) حرارت محیط را جذب می کند و از مایع به گاز تغییر فاز می دهد گاز مبرد وارد کمپرسور(قلب سیستم) شده و فشرده می شود و دما و فشارش افزایش می یابد تا در کندانسور(یونیت خارجی) گرمای جذب شده از محیط داخل را به کمک فن به هوای بیرون منتقل کند و با تغییر فاز از گاز به مایع تبدیل شود این مایع به کمک لوله مویین یا شیر انبساط فشار و دمایش باز هم کاهش می یابد تا توانایی جذب حرارت در اواپراتور را داشته باشد و این سیکل پیوسته تکرار می شود.

 

مبرد چیست و چرا در کولرهای گازی استفاده می شود؟
مبرد گازی است که قابلیت جذب و دفع حرارت آن بالا باشد این گازها که نقطه جوش شان حدودا ۳۰ تا ۴۰ درجه زیر صفر است در سیکل های تبرید استفاده می شوند.

 

موارد استفاده کولرهای گازی چیست؟
از لحاظ کاربری : مسکونی٬ اداری٬ تجاری و در پاره ی مواقع ٬ صنعتی(محدودیت در استفاده از سایر سیستم ها).

 

 

آیا رابطه ای بین ظرفیت کولر گازی و متراژ ساختمان وجود دارد؟
رابطه ی دقیق خیر زیرا تهویه هر فضا با کولر گازی به عامل های متعددی از جمله ارتفاع محیط تهویه شونده از سطح زمین٬ تعداد دیوارهای خارجی(دیوارهایی که با محیط های خارجی ارتباط دارند)٬ تعداد پنجره ها و ابعادشان٬ ارتفاع از سطح دریای ٬ جهت جغرافیایی ساختمان و…..بستگی دارد.

البته رابطه تقریبی برای استفاده از این کولرها به صورت زیر وجود دارد:

معمولا برای برودت هر ۳۰ تا۳۵ متر در تهران یک تن تبرید لحاظ می شود.

 • ظرفیت: ۹۰۰۰BTU/H   برای           ۱۰ تا۲۰ متر مربع مساحت کف
 • ظرفیت: ۱۲۰۰۰BTU/H برای          ۱۵ تا۳۰ متر مربع مساحت کف
 • ظرفیت: ۱۸۰۰۰BTU/H برای          ۲۵ تا ۴۵ متر مربع مساحت کف
 • ظرفیت: ۲۴۰۰۰BTU/H برای          ۴۰تا ۶۰ متر مربع مساحت کف
 • ظرفیت: ۳۰۰۰۰BTU/H برای          ۶۰ تا ۸۰ متر مربع مساحت کف
 • ظرفیت های بالاتر جهت متراژهای بالاتر.

 

شرایط کارکرد کولر گازی از لحاظ دما چگونه است؟
یکی از مهمترین مسائلی که قبل از خرید کولرگازی باید مورد توجه قرار گیرد شرایط کارکرد کولر گازی از لحاظ دمایی می باشد زیرا کولرهای گازی در خارج از محدوده ی دمایی کارکردشان کمپرسورشان خاموش شده و یا راندمانشان به شدت افت می کند.این محدوده دمایی به عامل های گوناگونی وابسته است که مهمترین آن کمپرسور دستگاه می باشد.

اکثر کولرهای گازی تا دمای ۴۳ درجه سانتیگراد کارآیی دارند و برخی از مدل ها تا ۵۲ درجه سانتیگراد را نیز تحمل می کنند که به اسم تروپیکال شناخته می شوند.

در گرمایش نیز تمام کولرهای گازی تا دمای صفر درجه سانتیگراد کارآیی دارند و برخی از مدل ها تا منفی پنج٬ منفی هفت٬ منفی ده٬ و حتی منفی پانزده درجه سانتیگراد را نیز تحمل می کنند که در مورد هر دستگاه متفاوت بوده و باید در هنگام خرید از کارشناس فروش اطلاعات مربوط به هر دستگاه گرفته شود.

 

معنای گرید انرژی(برچسب انرژی) در کولر گازی چیست؟
جهت بررسی گرید انرژی ابتدا مفاهیم EER  و COP  و COOLING LOAD IN – KW/TON را بررسی خواهیم نمود:

KW/TON : این واحد اغلب جهت سیستمهای بزرگ اداری و صنعتی٬ پمپ های گرمایشی و سیستم های سردسازی استفاده می شود٬ که نسبت انرژی مصرفی بر حسب کیلووات بر نرخ گرمای دفع شده برحسب تن می باشد.

هرچقدر این عدد کوچکتر باشد بازده بیشتر است.

Kw/ton = PC /ER

PC = energy consumption (kw)

ER = heat removed (ton)

COP : coefficient of performance ضریب عملکرد :

COP = EU / EA

EU : useful energy acquired (btu in imperial units)

EA : energy applied (btu in imperial units)

ضریب عملکرد برابر است با : نسبت انرژی مفید بدست آمده بر انرژی بکاربرده شده.

ضریب عملکرد در سرمایش : نسبت گرمای دفع شده بر انرژی ورودی به کمپرسور

ضریب عملکرد در گرمایش : گرمای بدست آمده بر انرژی ورودی به کمپرسور

هر چقدر عدد ضریب عملکرد بزرگتر باشد بازده بیشتر است.

EER : energy efficiency ratio نسبت راندمان انرژی :

EER = Ec / PA

Ec : net cooling capacity (btu/h)

PA : applied electrical power (watts)

نسبت راندمان انرژی برابر است با : ظرفیت سرمایشی شبکه بر توان الکتریکی بکاربرده شده.

هر چقدر عدد نسبت راندمان انرژی بزرگتر باشد بازده بیشتر است.

رتبه بندی برچسب انرژی بصورت زیر است :
EER :
گرید A: اگر ضریب دستگاه بیشتر از ۳٫۲ باشد در این رتبه قرار می گیرد.
گرید B: اگر ضریب دستگاه مساوی۳ تا ۳٫۲ باشد در این رتبه قرار می گیرد.
گرید C: اگر ضریب دستگاه مساوی ۲٫۸ تا ۳ باشد در این رتبه قرار می گیرد.
گرید D: اگر ضریب دستگاه مساوی ۲٫۶تا ۲٫۸ باشد در این رتبه قرار می گیرد.
گرید E: اگر ضریب کمتر از ۲٫۶ باشد در این رتبه قرار می گیرد.
COP :
گرید A: اگر ضریب دستگاه بیشتر از ۳٫۶ باشد در این رتبه قرار می گیرد.
گرید B: اگر ضریب دستگاه مساوی۳٫۴ تا ۳٫۶ باشد در این رتبه قرار می گیرد.
گرید C: اگر ضریب دستگاه مساوی ۳٫۲ تا ۳٫۴ باشد در این رتبه قرار می گیرد.
گرید D: اگر ضریب دستگاه مساوی ۲٫۸تا ۳٫۲ باشد در این رتبه قرار می گیرد.

 

آیا کولرهای گازی عمل تصفیه هوا را هم انجام میدهند؟
بله اخیرا مدل های جدید کولرهای گازی کار تصفیه هوا را نیز انجام می دهند.

اما نکته مهم این است که بدانیم فیلترهای متفاوتی جهت تصفیه هوا وجود دارد که در ذیل به آن اشاره می شود:

تمام کولرهای گازی حداقل مجهز به یک نوع فیلتر معمولی متداول قابل شست و شو(در قسمت یونیت داخلی یا همان اواپراتور) می باشند که بسته به آلودگی هوای محیط کاربری باید بین پانزده روز تا یک ماه یکبار شسته شوند.

فیلتر الکترواستاتیکی: هوای آلوده به ذرات معلق از میان یک میدان الکترواستاتیکی قوی عبور می کند و ذرات آن دارای بار منفی می شوند٬ این ذرات باردار از میدان الکترواستاتیکی دیگری عبور داده می شوند و ذرات منفی جذب ذرات مثبت شده و هوا از ذرات معلق تصفیه می شود. مناسبترین نوع فیلتر در صنایع تهویه خانگی این نوع فیلتر می باشد.

فیلتر های دیگری نیز از قبیل فیلتر یون نقره (از بین بردن باکتری ها)٬ فیلتر یونساز ٬ فیلتر بیولوژیک٬فیلتر ویتامین c و…. وجود دارند که کمتر از آنها استفاده می شود.

 

 

آیا کولرهای گازی توانایی کنترل رطوبت را دارند؟
هوای گرم و مرطوب در برخورد با سطح سرد تولید رطوبت می کند ٬ به همین علت است که کولرهای گازی در تابستان (از طریق یونیت داخلی) رطوبت تولیدی را از طریق لوله درین به خارج از محیط تخلیه می کنند ٬ هوای گرم و مرطوب اتاق در برخورد با کویل های سرد اواپراتور(یونیت داخلی) رطوبت خود را تا حدی از دست می دهند که این مقدار رطوبت دفع شده به مقدار رطوبت نسبی(منظور همان درصد رطوبت هوا می باشد)  و دمای هوای محیط ارتباط مستقیم دارد.

 

مفهوم کیلووات (kw) تناژ(ton) کیلو کالری(kcal) و حجم هوا(m3/h-cfm) را در کولرهای گازی بیان کنید؟
میزان برق مصرفی کولرهای گازی معمولا برحسب kwh کیلووات ساعت بیان می شود. این میزان مصرف حدود ۱٫۲ kwh در هر تن برودت است.

ظرفیت (برودتی و حرارتی) کولرهای گازی معمولا برحسب تناژ یا btu بیان می شود.

۱ ton = 3.516 kw = 3024 kcal =12000btu

۱ ton = حدودا ۳۷۵ cfm

۱ m3/h = 0.59 cfm

 

آیا جهت گرمایش نیز می توان از کولر گازی استفاده کرد؟
هر کولر گازیی که هیت پمپ داشته باشد قابلیت گرمایش را نیز دارد. در اکثر سیستم های هیت پمپ از شیر چهارراهه استفاده می شود این شیر با تغییر جهت جریان مبرد یونیت داخلی یا همان اواپراتور را به  کندانسور تبدیل کرده و اتاق از حرارت دفع شده توسط کندانسور گرم می شود.

 

سوالات متداول در مورد رادیاتور پره ای

مزایای رادیاتورهای آلومینیومی نسبت به انواع دیگر رادیاتورها چیست؟

 • بعد از طلا، نقره و مس، آلومینیوم چهارمین فلزی است که قدرت رسانایی بالایی دارد. این فلز در طبیعت به وفور یافت می‌شود و قیمت مناسبی نیز دارد. رادیاتور آلومینیومی ، سبکتر ، زیباتر و ضریب هدایت حرارتی بالاتری نسبت به انواع فولادی دارد.

مزایای رادیاتور آلومینیومی در مقایسه با رادیاتورهای فولادی چیست؟

 • توان انتقال حرارتی بالا
 • سهولت نصب
 • انعطاف در تعداد پره‌ها
 • سبکترین وزن
 • تنوع مدل
 • قیمت مناسب

توان حرارتی بالاتر پره‌ها چه مزیتی برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کند؟

 • باعث می‌شود تا فضای مورد نیاز با تعداد پره کمتری به دمای مطلوب برسد؛ بنابراین بلوکهای رادیاتور کوچکتری استفاده شده و فضای کمتری توسط رادیاتور اشغال می‌شود و در نتیجه با توجه به خرید تعداد پره کمتر، هزینه مصرف‌کننده نیز کاهش می‌یابد.

بهترین مدل رادیاتور پره ای کدام است؟

 • بهترین مدل به نیاز شما به توان حرارتی هر پره و سلیقه در انتخاب ظاهری رادیاتورها بستگی دارد.

آیا امکان اضافه یا کم کردن پره به بلوک رادیاتورهای پره ای وجود دارد؟

 • بله – رادیاتور های پره ای تولیدی برخی شرکتها این قابلیت را دارد که در صورت لزوم هنگام خرید باید از فروشنده پرسیده شود.

آکس در رادیاتور به چه معنا می‌باشد؟

 • فاصله دو بوشن ورودی و خروجی آب از رادیاتور (ارتفاع محور تا محور کلکتورهای بالا و پایین) را نشان می دهد که لوله کشی تاسیسات جهت رادیاتور بر اساس آن مشخص می شود.

چرا نصب محصول رادیاتور رایگان نیست در صورتی که نصب محصولات دیگر رایگان است؟

 • ارائه خدمات رایگان نصب در خصوص وسایل گازسوز از قبیل پکیج شوفاژ دیواری با هدف حصول اطمینان از شرایط ایمن محل نصب دستگاه و خروج محصولات حاصل از احتراق صورت می‌پذیرد تا دستگاه با بالاترین راندمان خود در فضای ایمن عمل نماید. با توجه به این که رادیاتور از طریق سیال آب ، گرما را انتقال می دهد و محصولات حاصل از احتراق با آن در ارتباط نیست ، برای نصب لزوما نیازی به سرویسکار شرکت سازنده نیست و هر نصابی می‌تواند آن را نصب نماید. در صورت بروز هرگونه مشکل اگر رادیاتور مطابق با شرایط صحیح نگهداری شده باشد معمولا می‌توانید از ضمانت ۱۰ ساله بهره‌مند شوید.

آیا فقط سرویسکاران شرکتهای سازنده مجاز به نصب رادیاتور هستند؟

 • هر لوله کش تاسیساتی می تواند این محصول را نصب نماید.

 

کالاتک | پکیج

سوالات متداول در مورد پکیج گرمایشی

 1. نصب پکیج گرمایشی در چه مکانهایی ممنوع است ؟

استفاده از دودکش آکاردئونی ( فنری ) و یا عبور دودکش از سقف کاذب

استاندارد نصب پکیج گرمایشی از کف ساختمان ۱٫۵ متر می باشد به همین منظور نصب پکیج در ارتفاع کمتر از ۱ متر و یا بیش از ۲ متر اکیدا ممنوع است .

هر پکیج گرمایشی باید به صورت مستقل دارای یک دودکش اختصاصی تا پشت بام باشد و اتصال دودکش پکیج به دودکش مشترک ساختمان ممنوع است .

نصب پکیج در فضاهای بسته و مرطوب : مانند زیرزمین – راه پله ها – اتاق خواب سرویس بهداشتی ( دستشویی و حمام ) – پاسیو  و …

نصب پکیج در مکان هایی که مستقیما در معرض تاثیرات جوی قرار میگیرد مثل  :تابش نورخورشید – باد و طوفان – برف و باران .

نصب پکیج در روی سیستم گرمایشی ( مانند اجاق گاز ) : از خریدار محترم تقاضا می گردد  پس از نصب پکیج توسط نماینده مجاز، از قرار دادن اجاق گاز و هر نوع سیستم گرمایشی در زیر پکیج جدا خودادری فرمائید . ( حداقل فاصله افقی پکیج تا اجاق گاز ۴۵ سانتیمتر می باشد )

نصب پکیج در مجاورت سیستم سرمایشی ( کولر)  : مطابق با استاندارد فاصله پکیج گرمایشی تا کولر ۳ متر در نظر گرفته میشود لذا از خریدار محترم تقاضا می گردد که از نصب کولر در مجاورت پکیج گرمایشی خودداری فرمائید و به فاصله ایمن فوق الذکر بین این دو سیستم گرمایشی و سرمایشی توجه نمائید .

نصب پکیج در جایی که دیواره های کناری ( مثل کابینت ) به قاب پکیج چسبیده شود و امکان تعمیرات را غیر ممکن و یا سخت نماید ممنوع است فاصله پکیج از دیوارهای کناری حدالامکان ۱۵ سانتیمتر در نظرگرفته شود.

 

 1. الزامات نصب دودکش دو جداره در چه مکان هایی است ؟
 • در محیط های با متراژ کم تر از ۶۰ متر مربع استفاده از دودکش دوجداره الزامیست .
 1. معمولا پکیج  گرمایشی برای گارانتی شدن قسمت های مختلف به چه وسایلی نیاز دارد ؟
 • فیلتر گاز : به منظور گارانتی شدن شیرگاز پکیج
 • فیلتر آب پلی فسفات یا مغناطیسی : به منظور گارانتی شدن مبدل ها
 • محافظ برق (نوسان – ولتاژ) به منظور گارنتی شدن برد کنترل و صفه نمایش

 

 1. آیا پکیج  گرمایشی قابلیت کپسولی شدن و کار با گاز مایع را دارند ؟

بله – بدین منظور  با واحد خدمات پس از فروش تماس حاصل فرمائید .

 

 1. مقدار فشاری که عقربه فشارسنج باید نمایش دهد چقدر است ؟

درون پکیج های گرمایشی قطعه ای به نام پرشر سوئیچ آب وجود دارد زمانی که فشار آب داخل مدار گرمایش کم تر از   bar0.6  گردد به دلیل مباحث ایمنی و جلوگیری از آسیب رسیدن به پکیج فرمان وصل صادر نمی شود. پس برای این منظور مقدار عددی که فشارسنج نمایش می دهد بایددر محدود مجاز(bar1.50- 0.6) باشد.

 

 1. چگونه می توان فشار آب داخل سیستم گرمایش ( رادیاتور – فن کوئل – گرمایش از کف ) را تنظیم نمود ؟

شیر پرکن به منظور تنظیم فشار آب داخل مدار گرمایش استفاده می شود . این قطعه در زیر پکیج تعبیه شده است ابتدا دسته پلاستیکی آبی و یا مشکی رنگ را با چرخاندن آن به سمت چپ ، آبسرد ورودی وارد مدار گرمایش می گردد و همزمان عقربه فشارسنج افزایش می یابد . زمانیکه عقربه به مقدار فشار   ۱٫۲الی  ۱٫۵ بار  رسید شیرپرکن را به سمت راست چرخانده و می بندیم.

 

 1. در صورتی که پس از تنظیم فشار آب داخل مدار گرمایش شیر پرکن باز بماند چه مشکلی پیش خواهد آمد ؟

در این صورت عقربه فشار سنج بتدریج ( با توجه به مقدار فشار آب )  افزایش پیدا می کند و زمانیکه  به مقدار ۳ بار رسید شیر اطمینان فعال می شود و باعث آبریزی خواهد شد.

نکته مهم :

به دلیل اینکه در بعضی از مناطق فشار آب در طول روز کم می باشد و با اینکه شیر پرکن باز است عقربه فشار سنج ثابت خواهد ماند و شیر اطمینان عمل نمی کند . ولی هرچه به پایان شب نزدیک می شویم فشار آب(  به دلیل کاهش مصرف آب) افزایش یافته و عقربه فشارسنج شروع به افزایش می نماید و باعث آبریزی سیستم خواهد شد که برای رفع مشکل فوق شیر پرکن را باید ببندیم و همیشه از بسته بودن آن اطمینان کامل داشته باشیم .

 

 1. فشارآب داخل سیستم پکیج گرمایشی را روی ۱٫۵ بار تنظیم می کنیم ولی با بستن شیر پرکن ، همچنان فشار آب داخل مدار گرمایش افزایش می یابد و در نهایت شاهد ریزش آب از زیر پکیج خواهیم بود . علت چیست  ؟

شیر پرکن خراب است .

 

 1. سیم برق پکیج را به پریز وصل می کنیم اما چراغOn/Off پکیج روشن نمی شود ؟
 • از وجود برق در پریز اطمینان نمائید .
 • سیم رابط برق پکیج را بررسی نمائید .

 

 1. طریقه تنظیم مود تابستانه و زمستانه به چه صورت است ؟

به دفترچه راهنما مراجعه کنید .

 

 1. آیا استفاده از دودکش آکاردئونی ( فنری ) ممنوع است ؟

بله ممنوع است.

 

 1. در صورتی که بخواهید برای مدتی منزل خود را ترک نمائید چه باید کرد ؟
 • ابتدا آب داخل پکیج و مدار گرمایش  را تخلیه نمائید .
 • از بسته بودن شیرگاز و قطع برق اطمینان حاصل نمائید.
 • شیر اصلی گاز را ببندید.

 

 1. آیا در صورتی که پکیج در تراس ( بالکن ) نصب گردد در برابر سرما و یخ زدگی محافظت می شود ؟

بله – در برخی پکیج های هوشمند به منظور جلوگیری از ترکیدگی هیدرولیک ها و مبدل و سایر قطعات ، سیستمی با عنوان حفاظت در برابر یخ زدگی Anti Freeze Function را در آن تعبیه کرده اند. که با سه شرط ذیل فعال می گردد :

 • وجود برق در محل نصب پکیج
 • وجود گاز در محل نصب پکیج
 • فشار آب داخل مدار گرمایش از ۰٫۶ بار کمتر نباشد .

 

 1. آیا می توان پکیج را در کابینت نصب نمود یا پس از نصب دور پکیج را کابینت کرد ؟

بله – اما طبق استاندارد باید فاصلۀ پکیج تا دیواره های کناری ۲۰سانتیمتر باشد و فضای داخل کابینت به گونه ای نباشد که با بسته شدن درب کابینت اکسیژن به پکیج نرسد. توصیه واحد خدمات پس از فروش مجموعه کالاتک  این است که در روی درب کابینت دریچه هوا تعبیه گردد که در زمان بستن شدن درب کابینت ، اکسیژن به اندازه کافی به پکیج برسد و احتراق کامل شکل گیرد .

 

 1. آیا می توان پکیج را در تراس یا در محلی دیگر در کنار کولر نصب نمود ؟

خیر – طبق استاندارد حداکثر فاصله کلاهک پکیج تا کولر باید ۳ متر باشد.

 

 1. آیا می توان زیر پکیج اجاق گاز یا سیستم گرمایشی نصب نمود ؟

خیر – طبق استاندارد حداقل فاصله افقی پکیج تا اجاق گاز یا هر نوع سیستم گرمایشی ۴۵ سانتیمتر در نظر گرفته شود.

 

 1. آیا می توان در جلوی پکیج ، یخچال فریزر و یا هر وسیله دیگری قرار داد ؟

خیر – حداقل فاصله پکیج از روبرو تا هر وسیله دیگری ۱متر می باشد.

 

 1. کاربرد پکیج های شوفاژ مخزن دار در کجاست ؟

در خانه های ویلایی بزرگ و یا جاهایی که نیازمند سه دوش همزمان با دبی ۲۵ لیتر بر دقیقه هستند کاربرد دارد. در سیستمهای گرمایشی نظیر فن کوئل و یونیت هیتر هم حتما باید از این نوع پکیج گرمایشی استفاده کرد.

 

 1. سایز خروجی دودکش مورد نیاز برای پکیج گرمایشی فن دار چیست ؟

قطر دودکش  ۱۰سانتیمتر می باشد

 

 1. قطر دریچه های ورودی هوای تازه در پکیج های فن دار چقدر است ؟

قطر ۸ سانتیمتر می باشد .

 

 1. قطر لوله های مدار آبگرم مصرفی و گرمایش و لوله گاز در پکیج ها معمولا چقدر است ؟
 • قطر لوله مدار آبگرم مصرفی : ۲/۱
 • قطر لوله مدار گرمایش : ۴/۳
 • قطر لوله گاز : ۴/۳

 

 1. سیستم گرمایشی قابل اتصال به پکیج های گرمایشی چیست ؟
 • رادیاتور
 • گرمایش ازکف
 • فن کوئل
 • یونیت هیتر

 

 1. میانگین مدت زمان گارانتی پکیج های گرمایشی در بازار چقدر است ؟

معمولا پکیج های ایرانی و خارجی دارای ۲۴ ماه گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش می باشند.

 

 1. آیا خرید دودکش و متعلقات جانبی نصب پکیج به عهده مشتری است ؟

بله – خرید دودکش ، شیلنگ های رفت و برگشت مدار آبگرم مصرفی و گرمایش ،  شیرهای ربع گرد ۲/۱ و ۴/۳ ،  فیلتر رسوب گیر مغناطیسی یا ( پلی فسفات ) ، فیلتر گاز و محافظ برق به عهده مشتری است .

 

 1. آیا هزینه های تعویض قطعات و یا اجرت آن در مدت زمان گارانتی به عهدۀ شرکتهای گارانتی کننده می باشد ؟

بله – کلیه هزینه ها در دوره گارانتی به عهده شرکت است و معمولا مشتری تنها هزینه ایاب و ذهاب را باید بپردازد.

 

 1. در محل نصب پکیج چگالشی (کندانسینک) وجود لوله فاضلاب ( درین ) الزامی است ؟

بله – چون پکیج های چگالشی در موقع  احتراق ، آب های اسیدی تولید می نمایند ، که باید از طریق لوله فاضلاب تخلیه گردد.

 

 1. آیا می توان از پکیج فقط برای تأمین آبگرم مصرفی استفاده کرد ؟

بله – در اینصورت باید مسیر رفت و برگشت گرمایش را توسط یک عدد  شیلنگ پیسوار دو سر مهره به هم وصل نمائید.

 

 1. در صورتی که عقربه فشار سنج ، عددی بیش از ۱٫۵ بار را نمایش دهد ،  برای کاهش فشار چه باید کرد ؟

در زیر پکیج های دیواری معمولا قطعه سیاه رنگی ( شیر تخلیه ) تعبیه شده است .  ابتدا یک ظرف زیر شیر تخلیه قرار می دهیم و سپس آبسرد ورودی را می بندیم و در نهایت شیر تخلیه را باز می کنیم در این حالت عقربه فشار سنج کاهش می یابد  و زمانیکه به مقدار ۱٫۵ بار رسید دوباره شیر تخلیه را می بندیم و فلکه آبسرد ورودی را باز می نمائیم .

 

 1. هنگام کارکرد پکیج بوی دود استشمام می گردد و سوزش چشم ها و بینی را به دنبال دارد در این حالت چه باید کرد ؟

در این حالت باید از باز بودن دودکش از بالای پکیج تا پشت بام اطمینان حاصل نمائید و باید از سالم بودن دودکش ( عدم وجود سوراخ روی دودکش )  اطمینان حاصل نمود . چون یکی از دلایل  نشت محصولات احتراق ( دود ) به داخل محیط وجود درز و سوراخ در روی دودکش می باشد.

 

 1. آیا هزینه ایاب و ذهاب و راه اندازی اولیه ( بار اول و در موقع نصب ) به عهده شرکت است ؟

بله – هزینه ایاب ذهاب برای اولین بار ( در زمان نصب ) رایگان است .

 

 1. برای انتخاب بهترین محصول چگونه می توان از مشاوره رایگان بهره برد ؟

واحد فنی و مهندسی واحد خدمات پس از فروش مجموعه کالاتک در خدمت شما هموطنان گرامی خواهد بود .

 

 1. زمانی که به قاب پکیج دست زده می شود برق گرفتگی دارد .علت چیست ؟

 

 • از اتصال سیم ارت ( زمین) به پکیج اطمینان حاصل نمائید .
 • پریز برق را با فازمتر بررسی کنید در صورتی که هر دو سیم نول و فاز برق دار باشد ( دو فاز) موضوع را به اداره برق اطلاع دهید .
 • در صورت عدم وجود مشکل در برق ورودی ، سیم برق پکیج را بیرون آورید و با سازمان خدمات پس از فروش شرکت گارانتی کننده پکیج  تماس حاصل فرمائید.

___________________________________________________________________________

سوالات متداول مربوط به مدار آبگرم مصرفی پکیج  :

 

 1. آبگرم مصرفی باز می شود اما پکیج روشن نمی شود علت چیست ؟

– پایین بودن فشار آب مصرفی

– خرابی فلومتر – کیت پروپرشنال ( سنسور کیت )

 

 1. از کجا متوجه می شویم که پکیج در زمان باز بودن آبگرم مصرفی کار می کند ؟

در روی صفحه نمایش پکیج یک علامت به منظور باز بودن آبگرم مصرفی آشکار می شود برای مثال در پکیج آریستون مدل ماتیس وقتی پکیج در حالت آبگرم مصرفی روشن می شود چراغ ۴۰ شروع به چشمک زدن می نماید.

 

 1. آب داخل حمام و یا آشپزخانه سرد و گرم می شود علت چیست ؟

– گرفتگی سردوشی حمام ( وجود رسوب )

– وجود رسوب در شیر مخلوط آشپزخانه ، حمام و یا سرویس بهداشتی

– خرابی پمپ ساختمان و نوسان آب سرد ورودی

– ایرادات  فنی قطعات داخل پکیج

 

 1. شیر آبگرم مصرفی را باز می کنیم اما آب گرم به اندازه باریکۀ شیر سماور خارج می گردد . علت چیست ؟
 • وجود رسوب در فیلترهای پیسوار آبگرم در زیر سینک آشپزخانه
 • وجود رسوب در مبدل پکیج

 

 1. تنظیم دمای مدار آبگرم مصرفی به چه اندازه می باشد ؟

تنظیم دما امری کاملاً اختیاری است و شما عزیزان می توانید دمای مدار آبگرم مصرفی را از ۳۰ تا۶۰  درجه سانتی گراد تنظیم نمائید اما به منظور کاهش مصرف گاز و دیرتر رسوب گرفتن مبدل ثانویه پکیج ، دما را در مقدار دمای آسایش تنظیم نمائید ( دمای مصرفی را حدودا روی عدد ۴۵ درجه تنظیم نمائید) .  دمای آبگرم مصرفی برای شستشوی ظروف در آشپزخانه به اندازه ای تنظیم گردد که باعث سوزش دست نشود و همچنین نیازی به مخلوط کردن آب سرد نباشد و دمای آبگرم مصرفی مورد نیاز در حمام به گونه ای باشد که باعث سوزش بدن نشود  (طبق استاندارد دمای یک دوش ایده آل ۴۵ درجه می باشد).

___________________________________________________________________________

 

سوالات متداول در مدار گرمایش (رادیاتور – فن کوئل – گرمایش از کف ) :

 

 1. آیا در پایان فصل تابستان قبل از راه اندازی مدار گرمایش ، رادیاتورها نیاز به شستشو دارند؟

بله – به دلیل اینکه ۶ ماه مدار رادیاتورها غیر فعال بوده و باعث ته نشین شدن رسوب ، املاح و جرم داخل رادیاتور می گردد ، اگر رادیاتور شستشو نشود املاح و جرم وارد پکیج می گردد و به مبدل آسیب وارد می کند.

 

 1. برای فعال سازی مدار گرمایش چه باید کرد ؟

به دفترچه راهنما رجوع کنید و یا در صورت لزوم می توانید آن را از وب سایت www.kala-tak.ir <https://www.kala-tak.com/>  دانلود نمائید .

 

 1. زمان هواگیری رادیاتور چه موقع است ؟

در بعضی مواقع نیمی از رادیاتورها سرد و نیمی دیگر گرم می باشد یکی از دلایل ، وجود هوا در مدار گرمایش ( رادیاتورها ) بوده و یا صدای شر شر آب از رادیاتورها شنیده می شود که باید توسط آچار مخصوص رادیاتورها را هواگیری نمود.

 

 1. تنظیم دمای مدار گرمایش و آبگرم مصرفی به چه اندازه می باشد ؟

تنظیم دما امری کاملاً اختیاری است و شما عزیزان می توانید دمای مدار گرمایش را از۸۲-۳۵ درجه سانتی گراد تنظیم نمائید اما به منظور کاهش مصرف گاز و افزایش طول عمر و خرابی کم تر قطعات پکیج ، دما را در مقدار دمای آسایش تنظیم نمائید ( دمای رادیاتورها را بین ۷۰-۶۰ درجه تنظیم نمائید) و دمای آبگرم مصرفی برای شستشوی ظروف در آشپزخانه به اندازه ای تنظیم گردد که باعث سوزش دست نشود و هنچنین نیازی به مخلوط کردن آب سرد نباشد و دمای آبگرم مصرفی مورد نیاز در حمام به گونه ای باشد که باعث سوزش بدن نشود  (طبق استاندارد دمای یک دوش ایده آل ۴۵ درجه سانتیگراد می باشد).

 

 1. سرویس سالیانه تأثیری در عمر پکیج گرمایشی دارد ؟

بله –پکیج گرمایشی بعد از یکسال کارکرد نیاز به تنظیم شیر گاز ،  شارژ منبع انبساط ، رسوب گیری مبدل ها و…… دارد. سرویس سالیانه باعث کاهش مصرف گاز ، افزایش راندمان و بهره وری و در نهایت افزایش طول عمر پکیج می گردد ، لذا برای این منظور با نمایندگان مجاز خدمات شرکت ها تماس حاصل فرمائید.

 

 1. عوامل بیرونی افت عقربه فشار سنج چیست ؟

– چکه آب از هر کدام از رادیاتورها

– چکه آب از شیلنگ های رفت و برگشت گرمایش (۴/۳)

– نشت آب از لوله توکار

– چکه آب از زیر پکیج

سوالات متداول در مورد آبگرمکن دیواری

آیا آبگرمکن دیواری دارای برچسب انرژی می باشند، در چه رده ای؟

بله معمولا مدل های پیلوت دار دررده D  و مدل های آیونایز در رده‍C  می باشند.

 

آیا آبگرمکن ها با گاز مایع (کپسول گاز) نیز کار می کنند؟

بله در این موارد مصرف کننده باید آبگرمکنی خریداری کند که برای استفاده از گاز مایع طراحی شده است. (مهر قابل استفاده با گاز مایع، روی کارتن دستگاه توسط کارخانه سازنده معمولا درج می شود.)

 

کدام مدل ها برای مناطقی که املاح و رسوب آب بیشتری دارند مناسب تر است؟

مدل های آیونایز

 

کدام مدل ها برای استفاده در مغازه مناسب تر هستند؟

معمولا استفاده از مدل های COMPACT با حجم آب دهی ۸ لیتر و ۱۰ لیتر در دقیقه، قابلیت تامین آب گرم یک شیر سرویس بهداشتی و دستشوئی را دارند و برای استفاده در مغازه مناسب می باشد.

 

آیا مدل های کم فشار با فشار زیاد آب هم کار می کنند؟

بله

 

اگر در محلی آب لوله کشی نباشد آیا می توان از مدل های کم فشار استفاده نمود؟

بله لازم است ارتفاع منبع آب از بالای آبگرمکن حداقل ۲ متر باشد.

 

بهترین راهکار برای کمتر رسوب گرفتن لوله های آبگرمکن چیست؟

خرید مدل مناسب(آیونایز)، استفاده از آبگرمکن باشعله کم و نصب رسوب گیر در مسیرآب سرد ورودی به آبگرمکن

 

استفاده از آبگرمکن دیواری در مناطق دارای املاح و رسوب زیاد آب مناسب است؟

بله حتما از مدل های آیونایز استفاده شود.

 

هر چند وقت یک بار، رسوب زدایی لوله های آبگرمکن ضروری است؟

بستگی به میزان سختی(املاح و رسوب) آب منطقه دارد. برای آبگرمکن های پیلوت دار به طور متوسط هر دو سال یک بار برای آبگرمکن های آیونایز به طور متوسط هر چهار سال یک بار

 

استفاده از ۲ شیر آب گرم به صورت همزمان، با آبگرمکن دیواری مقدور است؟

در مدل های با ظرفیت زیاد (۱۸ لیتری) مقدور است، ولی توصیه می شود که از ۲ شیر همزمان استفاده نشود.

 

مزیت آبگرمکن دیواری نسبت به آبگرمکن ایستاده چیست؟

آب گرم فوری ، آب گرم دائم ، مصرف کمتر گاز ، بدون دردسر ، سوراخ شدن مخزن ، اشغال کمترین فضا ، تولید آب گرم بهداشتی و بدون باکتری

 

ارتفاع لوله دودکش برای آبگرمکن ها حداقل چند متر باید باشد؟

۳ متر و در آبگرمکن های فن دار این محدودیت وجود ندارد.

 

قطر دودکش محل نصب برای آبگرمکن های مختلف چقدر باید باشد؟

در مدل های ۸ و ۱۰ لیتری قطر دودکش باید ۱۰ سانتیمتر باشد. در سایر مدل ها (به غیراز مدل های فن دار) قطر دودکش باید ۱۵ سانتیمتر باشد. عوامل دیگری مانندارتفاع می تواند بر کاهش قطر دودکش تاثیر مستقیم داشته باشد.

 

فاصله محل نصب آبگرمکن تا دورترین شیر آب گرم، چند متر می تواند باشد؟

حداکثر بین ۷ تا ۱۰ متر که بستگی به عـــوامل متعــددی از قبیل مــدل آبگرمکن ، دمای آب ورودی ، کیفیت عــایق بندی لوله ها و … دارد.  فاصله هر چه کمتر باشد بهتر است.

 

استفاده از یک آبگرمکن برای ۲ طبقه مقدور است؟

خیر، توصیه نمی شود.

 

نصب آبگرمکن داخل حمام یا رختکن مجاز است؟

خیر – نصب هر نوع آبگرمکن درحمام و رختکن بسیار خطرناک است.

 

شرایط نصب همه مدل ها با هم یکسان است؟

خیر- نصب مدل های با ظرفیت بیشتر با محدودیت های بیشتری همراه است.

 

نصب رایگان شامل چه مواردی می باشد؟

نصب دستگاه روی دیوار ، نصب اتصالات مربوط به لوله کشی آب و شیلنگ گاز منزل و اتصال لوله های دودکش به مسیر دودکش منزل لوله کشی آب و گاز ، بخشی از تاسیسات منزل مشتری است که لازم است از پیش آماده شده باشد.

 

در حال حاضر از آبگرمکن ایستاده استفاده می کنیم ، آیا برای جایگزینی آن با آبگرمکن دیواری نیاز به تغییر در لوله کشی داریم؟

بله – مقدار کمی لوله اضافه می شود که هزینه لوله کشی به عهده مشتری است.

 

مدل آیونایز فن دار چه ویژگی خاصی دارد؟

در محل های دارای محدودیت دودکش (قطر کم، ارتفاع کم، طول افقی زیاد و …) می توان از این مدل استفاده کرد.

 

مصرف برق آبگرمکن آیونایز چقدر است؟

بسیار ناچیز است.

 

در صورت قطع برق ، آبگرمکن آیونایز از کار خواهد افتاد؟

خیر، در این گونه مواقع ، سیستم به طور خودکار مدار باتری را فعال کرده و پس از وصل برق ، مجددا به حالت استفاده از برق بر می گردد.

 

منبع انرژی جرقه زن الکتریکی در آبگرمکن های آیونایز چیست؟

آداپتور و باتری ، که درصورت وجود هر یک از این دو ، دستگاه فعال خواهد شد.

 

تفاوت آبگرمکن های آیونایز و پیلوت دار در چیست؟

در آبگرمکن های پیلوت دار ، شمعک آبگرمکن ، دائم روشن است ولی در مدل های آیونایز ، شمعک دائمی حذف شده و برای روشن شدن دستگاه از سیستم جرقه زن هوشمند استفاده می شود.

 

برای یک خانواده پرجمعیت کدام مدل بهتر است؟

آبگرمکن های دیواری آب گرم را به طور دائم فراهم می کنند ، بنابراین آب گرم به طور نامحدود تا زمانی که مورد نیاز است موجود است و تعداد افراد خانواده تاثیری در انتخاب مدل آبگرمکن ندارد.

 

تمام مدل های آبگرمکن دیواری با فشار کم آب نیز روشن شده و کار میکنند؟

همه مدل های آبگرمکن معمولا با فشار کم آب روشن میشوند.

 

بزرگ ترین مدل آبگرمکن کدام است؟

معمولا  مدل های۱۸لیتری بزرگترین مدل آبگرمکن های دیواری هستند و بیش ترین میزان آب دهی را دارند و میزان خروج آب گرم در آنها حدود ۱۸ لیتر در دقیقه می باشد.

 

جدیدترین مدل آبگرمکن کدام است؟

گروه مدل های آیونایز بدون شمعک دائم می باشندکه جدیدترین مدل در بین مدل های آیونایز نیز مدل فن دار می باشد.

 

بهترین مدل آبگرمکن کدام است؟

هر مدل برای شرایط خاصی طراحی شده است. مدل مناسب با توجه به نیاز مشتری مشخص میشود. انتخاب مدل مناسب آبگرمکن ، بستگی به محل و شرایط  استفاده از آن دارد.

رادیاتور پنلی رویال ساخت کشور ترکیه و با تکنولوژی روز کارخانجات Leas ایتالیا می باشد.

رادیاتورهای رویال دارای ۱۵ سال گارانتی تعویض می باشد.

رادیاتورهای حمامی حوله خشک کن های رویال ترکیه از جنس آلومینیوم مرغوب بوده و محل اتصال لوله ها از نوع جوشی می باشند و به هیچ وجه در آنها از چسب استفاده نشده است کلیه حوله خشک کن های رویال ترکیه ۷ سال گارانتی تعویض دارد.

ظرفیت حرارتی رادیاتور های پانلی رویال جهت رادیاتور ۱۰۰ سانت رویال با آکس ۵۰ و ارتفاع ۵۵ سانت ۲۱۷۰ کیلو کالری در ساعت می باشد و برای محاسبه طول رادیاتور پنلی مورد نیاز  پیشنهاد می گردد زیربنای فضای مورد نظر در ۱٫۳ ضرب شده تقسیم بر ۱۸ شود عدد حاصله اندازه رادیاتور پنلی مورد نیاز می باشد به طور مثال برای اتاقی به زیر بنای ۱۲ متر مربع می بایست رادیاتور  ۸۰  سانت استفاده گردد. و برای سالنی به زیر بنای ۵۰ متر مربع در حدود ۳٫۶ متر رادیاتور نیاز داریم که اگر جای ۳ رادیاتور تعبیه شده باشد ۳ عدد ۱۲۰ سانتی و اگر ۲ جای رادیاتور تعبیه شده باشد ۲ رادیاتور ۱۸۰ سانت می بایست نصب گردد.

لازم به ذکر است در صورت نصب تعداد رادیاتور رویال کوچکتر از میزان مورد نیاز، میزان مصرف پکیج و ساعات کارکرد آن افزایش می یابد.

فیلتر گاز ۱/۲ مخصوص پکیج

فیلتر گاز پکیج کالاتک جهت پیشگیری از وارد شدن ذرات معلق در خط لوله گاز و انتقال آن به پکیج و خرابی شیر گاز پکیج می باشد.

این محصول مجهز به فیلتر اسفنجی فشرده از نوع مواد پلی پروپیلن می باشد و جنس بدنه فیلترگاز از آلومینیوم با بهترین نوع آلیاژ می باشد.

کاربرد فیلترگاز: برای گازهای NG/LPG/TOWN GAS    و هوا و قابل نصب برای پکیج، آبگرم کن ، مشعل و …

فیلتر آب پلی فسفات کالاتک

Anti calcium/magnesium poly phosphate filter

رسوب زدایی در مبدلهای حرارتی یکی از پر هزینه ترین مسائل و مشکلات در تعمیر و نگهداری مبدلهاست که همواره موجب اتلاف سرمایه و وقت می گردد.ایجاد رسوب بر روی سطوح انتقال حرارت باعث کاهش نرخ انتقال حرارت و همچنین افزایش افت فشار می شود.بنابراین جلوگیری از ایجاد رسوب در سیستمهای تأسیساتی و تأمین آب گرم امری حیاتی و اجتناب ناپذیر است . به موجب آمار در آمریکا سالانه ۵ میلیارد دلار صرف رسوب زدائی می گردد.

مشخصات فیلتر پلی فسفات:

-هوزینگ این فیلتر از مواد پلی کربنات تولید شده که کاملا نشکن می باشد.

-پوسته کارتریج این فیلتر از مواد پلی کربنات نشکن می باشد.

-مواد پلی فسفات کارتریج این فیلتر بصورت گرد یا گرانول می باشد که حداقل رمان کارکرد ۶ ماه و حداکثر ۱۸ ماه کارکرد را دارا می باشد.

-دنده برنجی این فیلتر با ضخامت بسیار بالایی تولید شده که در مقایسه با فیلترهای دیگر از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

-جنس گپ و مهره این فیلتر از مواد پلی پروپیلن می باشد.

 

 

            کاربردهای معمولی فیلتر پلی فسفات

–پکیج های آب گرم ( دیواری و زمینی ) و کندانس

–آبگرمکن های دیواری و زمینی

–آبگرمکن های خورشیدی

–لوازم خانگی مانند ماشین ظرفشوئی و لباسشوئی

–منابع دوجداره و کویل دار و ذخیره آب گرم

–بویلرها ، مبدلها و سایر سیستمهای گرمایشی و سرمایشی

–کولر آبی

–استخر ، سونا ، جکوزی …

 

ویژگی ها و مزایای استفاده از فیلتر پلی فسفات  kala-tak

 • جلوگیری از ایجاد رسوب در سیستمهای تأسیساتی و لوازم خانگی
 • کاهش انرژی مصرفی و افزایش بازدهی سیستمهای تأسیساتی مانند پکیج های گرمایشی ، سرمایشی
 • کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات سیستمها به دلیل جلوگیری از خوردگی و پوسیدگی لوله های فلزی (مسی)
 • جلوگیری از خرابی و از کار افتادگی نازلها ، شناورها و … در سیستمهای سرپاش و کولرها و منابع انبساط
 • شستشوی بهتر ظروف و لباسها و جلوگیری از ایجاد لکه روی آنها
 • طراحی مناسب و کیفیت بالا
 • ماکزیمم فشار۶ بار ( تست شده در ۲ برابر فشار معمول آب شهر )
 • موجود در سایز ۲/۱ اینچ
 • امکان خرید با کاتریج اضافه اصلی
 • کاتریج و استکانی از مواد پلی کربنات ضدضربه و نشکن کره ای
 • قابلیت نصب ۹۰ درجه
 • پلی فسفات اروپایی

 

زمان تعویض کارتریج پلی فسفات

زمان تعویض کارتریج بستگی به میزان مصرف آب و میزان املاح موجود درآب را دارد و معمولا شش ماه می باشد و بایستی هر زمان که پلی فسفات داخل کارتریج تمام شد یا تغییر رنگ داد ، کارتریج را شارژ یا کلاً تعویض نمود.

 

نحوه عملکرد فیلترهای ضد رسوب پلی فسفات

عمدتاً آب مصرفی در مناطق و شهرهای مختلف کشور ایران حاوی مقادیر متغیر اما معمولاً قابل توجهی از بی کربنات های کلسیم و منیزیم می باشد ( این مواد از طریق ترکیب املاح موجود در زمین و اسید کربنیک موجود در آب باران بوجود می آیند ) حال چنانچه دمای آب افزایش یابد و در نتیجه اکسید کربن موجود در آب کاهش یابد این مواد به کربنات کلسیم و منیزیم تبدیل می شوند که دیگر در آب قابل حل نیستند و در نتیجه به جدارۀ لوله ها و مبدلهائی که آب در آنها گردش میکند می چسبند و تشکیل رسوب می دهند. در صورتیکه مسیر آب تجهیز به پلی فسفات گردد، از ایجاد این نمک ها جلوگیری می شود و مواد فوق مجدداً  بصورت  بی کربنات ها در آب حل می گردند و در نتیجه رسوب تشکیل نمی شود.

 

طریقه نصب

در ابتدای ورودی پکیجها ، آبگرمکن ها و سیستمهای دیگر تاسیساتی به صورت ۱۸۰ درجه و یا ۹۰ درجه (زاویه خروجی و ورودی لوله)  نصب می گردد.

فیلتر پلی فسفات باید به مانند هر سیستمی که به شبکه لوله کشی متصل می گردد دارای اتصال مناسب و بدون نشتی باشد.

نکته قابل توجه : فیلتر مذکور کاملاً مورد تستهای فشار و نشتی قرار گرفته است و چنانچه پس از مدتی نیاز به تعویض کارتریج داخل آن باشد دقت شود که به هنگام بستن مجدد کارتریج اورینگ ها  بدون لغزش و جا به جایی سر جای خود قرار گیرد در غیر این صورت امکان دارد فیلتر دچار نشتی شود که باید مجدداً بازبینی شود و اورینگ در جای مناسب قرار گیرد.

پروتکتور و محافظ آب خط شوفاژ و ایمن ساز پکیج خانگی پارس کیمیا.

ضد رسوب – ضدخوردگی – ضدزنگ

پروتکتور و ایمن ساز PL1-700 پارس کیمیا با مواد نگهدارنده فلزات و باکتری، مؤثر، پرقدرت و ۷ برابر قوی تر از استاندارد جهانی، به عنوان یک آپشن بی نظیر جهت جلوگیری از ایجاد رسوب، جلبک، زنگ و خوردگی در کلیه پکیج ها ، رادیاتورهای پانلی(فولادی) ، پره ای(آلومینیومی) و همچنین فن کوئل یا داکت اسپیلت ساختمان و شستشوی مدار شوفاژ با هر فشار و با هر میزان سختی آب (TDS) و ذرات معلق مانند نمک، آهک و کلسیم عمل خواهد کرد.

مزایای استفاده از PL1-700 :

?کاهش هزینه سوخت و انرژی

?عدم نیاز به اسیدشویی سالیانهparskimia-final-2-500x500

?ایمن ساز آب خط شوفاژ و پکیج خانگی

?جلوگیری از تشکیل حباب و هوا در شوفاژ

?محافظت از مبدل پکیج در برابر گرفتگی و رسوب

?تشکیل لایه محافظ در برابر خوردگی و اکسیداسیون

?جلوگیری از خوردگی خط شوفاژ و پکیج ( رادیاتور پنلی و پره دار )

?از بین برنده دائمی تمام رسوبات و زنگار درون رادیاتور، خط شوفاژ و پکیج خانگی بدون نیاز به تخلیه

 

 

نحوهء عملکرد شگفت انگیز ماده ایمن ساز PL1-700 :

پروتکتور و محافظ پارس کیمیا PL1-700 در ابتدا با تشکیل یک لایه فیلم مقاوم برروی بدنه داخلی پکیج و شوفاژ و تاسیسات، از خوردگی بیشتر و مواد خورنده جلوگیری کرده و سپس با تدریجی حل نمودن رسوب های فعلی و بی اثر و معلق کردن آنها در درون سیستم، تاسیسات را ایمن می سازد و از ایجاد رسوب، زنگ، خوردگی و جلبک پیشگیری می کند.

 

وب سایت کالاتک فعالیت خود را با بخش های محصولات، خدمات، باشگاه مشتریان، اخبار و … آغاز کرده است.

فروشگاه محصولات “کالا تک” از دیگر قسمت های سایت است که به زودی راه انداز میشود و شامل بررسی جهت کمک در خرید انواع محصولات از جمله پکیج، رادیاتور، پمپ های آب ، سیستم های گرمایشی سرمایشی، سونا، جکوزی ، هود، اجاق گاز، سینک ، شیرآلات ساختمانی و… میباشد.

kala-tak