اسید شویی

اسید شویی

هر دستگاه مكانیكی نیازمند تعمیرات دوره ای اسید شویی  ( کندانسور و ضد رسوب کردن آن با پارس کیما ) ، زمان بندی شده طبق برنامه ارائه شده از سوی شركت سازنده دارد ، انجام این تعمیرات به صورت صحیح و كامل باعث عملكرد بهتر دستگاه و افزایش طول عمر آن را می نماید .

در ادامه این مطلب به شستشوی مورد نیاز دستگاه چیلر جذبی می پر دازیم  ، یكی از تعمیرات  دوره ای مهم در مورد تمامی چیلر ها شستشوی منظم كندانسور و ابزربر آن می با شد .

اسید شویی برج خنک کننده

نکته در مورد اسید شویی

بهتر است قبل از شستشوی كندانسور و ابزربر دستگاه درب آن ها را باز نماییم هر چند این كار زمان بر و مشكل می باشد ولی در دستیابی به شرایط مناسب بسیار مهم است .

پس از باز نمود درب و بازدید شرایط فیزیكی داخل كندانسور و ابزربر به بررسی رسوب موجود در آن می پردازیم  قبل از شروع كار ابتدا در صورت وجود اجسام خارجی در آن ضمن پاک سازی اجسام فوق بررسی می نماییم كه از كجا وارد كندانسور شده اند اجسام می تواند شامل زنگ آهن ، پكینگ برج ها، اجسام خارجی شامل پلاستیك ، برگ درختان و… باشد در صورت مشاهده باید صافی های برج و پمپ ها بررسی شود و در صورت نیاز تعویض شود.

بررسی نوع رسوب

مرحله بعدی بررسی نوع رسوب موجود در کندانسور می باشد هر نوع از رسوب نیاز به شستشوی با مواد مخصوصی دارد به طور معمول رسوب یا از نوع گچی و عناصر كلیسیم می باشد یا از ته نشین شدن گل موجود در آب برج می باشد .

در ابتدا با آب به شستشوی تك تك لوله های آن می پردازیم و از باز بودن آن مطمئن می شویم در صورت وجود گرفتگی در لوله ها آن را با فرچه مخصوص برطرف می نماییم .

پس از باز نمودن تمامی لوله ها و پاك سازی ابزربر و كندانسور از اجسام خارجی درب های هر دو قسمت را می بندیم .

کندانسور

مشاهده رسوبات گچی

در مرحله بعدی و در صورت وجود رسوبات گچی از اسید مخصوص جهت شستشو استفاده می نمایید پس از مسدود نمودن مسیر خروجی آب برج به سمت برج و پمپ ها توسط پلیت (فلنچ كور) ابتدا خروجی پمپ اسید شویی را به پایین ترین قسمت مورد نظر وصل می نماییم سپس از بالاترین قسمت آب خروجی از كندانسور را به درون منبع اسید شویی بر می گردانیم و لوله مكش پمپ را به این منبع وصل می نماییم پس از مطمئن شدن از محكم بودن تمامی بسته ها و لوله های مورد استفاده یك مرتبه مراحل را با آب انجام می دهیم به ترتیب زیر:

مراحل اسید شویی کندانسور

منبع را از آب پر می كنیم (آبگرم ) پمپ آب را از مخزن كشیده و سپس به پایین ترین قسمت ابزربر وارد می نمایید و پس از پر شدن ابزربر و كنداسور از آب از بالاترین قسمت آب را به منبع بر می گردانیم پس از مطمئن شدن از گردش كامل و بدون مشكل آب اسید مورد نظر(دی اسكلر۳۳% یا ۱۰%) را كم كم به منبع اضافه می نماییم مقدار اسید و مدن زمان مورد نیاز اسید شویی به تناژ دستگاه دارد.

 

جهت جلوگیر از رسوبات ما به شما قوی ترین محلول ضد رسوب را معرفی می کنیم پارس کیما

محلول ضد رسوب رادیاتور و پکیج

ضد رسوب پارس کیمیا

 

fadakar
ارسال دیدگاه