اسید شویی

اسید شویی

هر دستگاه مکانیکی نیازمند تعمیرات دوره ای اسید شویی  ( کندانسور و ضد رسوب کردن آن با پارس کیما ) ، زمان بندی شده طبق برنامه ارائه شده از سوی شرکت سازنده دارد ، انجام این تعمیرات به صورت صحیح و کامل باعث عملکرد بهتر دستگاه و افزایش طول عمر آن را می نماید .

در ادامه این مطلب به شستشوی مورد نیاز دستگاه چیلر جذبی می پر دازیم  ، یکی از تعمیرات  دوره ای مهم در مورد تمامی چیلر ها شستشوی منظم کندانسور و ابزربر آن می با شد .

اسید شویی برج خنک کننده

نکته در مورد اسید شویی

بهتر است قبل از شستشوی کندانسور و ابزربر دستگاه درب آن ها را باز نماییم هر چند این کار زمان بر و مشکل می باشد ولی در دستیابی به شرایط مناسب بسیار مهم است .

پس از باز نمود درب و بازدید شرایط فیزیکی داخل کندانسور و ابزربر به بررسی رسوب موجود در آن می پردازیم  قبل از شروع کار ابتدا در صورت وجود اجسام خارجی در آن ضمن پاک سازی اجسام فوق بررسی می نماییم که از کجا وارد کندانسور شده اند اجسام می تواند شامل زنگ آهن ، پکینگ برج ها، اجسام خارجی شامل پلاستیک ، برگ درختان و… باشد در صورت مشاهده باید صافی های برج و پمپ ها بررسی شود و در صورت نیاز تعویض شود.

بررسی نوع رسوب

مرحله بعدی بررسی نوع رسوب موجود در کندانسور می باشد هر نوع از رسوب نیاز به شستشوی با مواد مخصوصی دارد به طور معمول رسوب یا از نوع گچی و عناصر کلیسیم می باشد یا از ته نشین شدن گل موجود در آب برج می باشد .

در ابتدا با آب به شستشوی تک تک لوله های آن می پردازیم و از باز بودن آن مطمئن می شویم در صورت وجود گرفتگی در لوله ها آن را با فرچه مخصوص برطرف می نماییم .

پس از باز نمودن تمامی لوله ها و پاک سازی ابزربر و کندانسور از اجسام خارجی درب های هر دو قسمت را می بندیم .

کندانسور

مشاهده رسوبات گچی

در مرحله بعدی و در صورت وجود رسوبات گچی از اسید مخصوص جهت شستشو استفاده می نمایید پس از مسدود نمودن مسیر خروجی آب برج به سمت برج و پمپ ها توسط پلیت (فلنچ کور) ابتدا خروجی پمپ اسید شویی را به پایین ترین قسمت مورد نظر وصل می نماییم سپس از بالاترین قسمت آب خروجی از کندانسور را به درون منبع اسید شویی بر می گردانیم و لوله مکش پمپ را به این منبع وصل می نماییم پس از مطمئن شدن از محکم بودن تمامی بسته ها و لوله های مورد استفاده یک مرتبه مراحل را با آب انجام می دهیم به ترتیب زیر:

مراحل اسید شویی کندانسور

منبع را از آب پر می کنیم (آبگرم ) پمپ آب را از مخزن کشیده و سپس به پایین ترین قسمت ابزربر وارد می نمایید و پس از پر شدن ابزربر و کنداسور از آب از بالاترین قسمت آب را به منبع بر می گردانیم پس از مطمئن شدن از گردش کامل و بدون مشکل آب اسید مورد نظر(دی اسکلر۳۳% یا ۱۰%) را کم کم به منبع اضافه می نماییم مقدار اسید و مدن زمان مورد نیاز اسید شویی به تناژ دستگاه دارد.

 

جهت جلوگیر از رسوبات ما به شما قوی ترین محلول ضد رسوب را معرفی می کنیم پارس کیما

محلول ضد رسوب رادیاتور و پکیج

ضد رسوب پارس کیمیا

 

fadakar
ارسال دیدگاه