رادیاتور پنلی

رادیاتور پنلی

رادیاتور پنلی و چگونگی کارکرد

تولید رادیاتور پنلی:

رادیاتور های پنلی یکی از بهترین نوع است که از فولاد ساخته می شوند . ورق های فولادی در کارخانه های تولید رادیاتور پنلی وارد دستگاه های تمام اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک شده و با شکل گیری های مختلف از خط تولید خارج می گردد. خطهای تولید رادیاتور پنلی عمدتا ربات های برش تمام اتوماتیک و دستگاه های جوش تمام اتوماتیک و حوضچه های رنگ و رنگ آمیزی رباتیک می باشد.

رادیاتور چیست؟

وسیله فلزی یا نیمه فلزی است که جنس آن بسته به نوع کاربردش می‌تواند متفاوت باشد. اغلب رادیاتورها به عنوان ناقل دمای آب عمل می‌کنند.

یکی از کاربردهای رادیاتور در خودروها جهت خنک کردن آب برگشتی از موتور است. استفاده آن در منازل جهت انتقال حرارت آب گرم رسیده از بویلر به داخل ساختمان است.

جنس رادیاتورها متفاوت است، از جمله می‌توان به رادیاتورهای آلومینیومی، فولادی، مسی و چدنی اشاره کرد.

به‌طور کلی رادیاتور منازل یک نوع مبدل حرارتی است که گرما را از سیال یعنی آب داغ در سیستم حرارتی گرفته و به محیط از طریق تماس سطحی با هوا و از طریق تابش گرمایی انتقال می‌دهد. از لحاظ انتقال حرارت مس بهترین انتقال را دارد اما به دلیل گرانی مقرون به صرفه نیست.

پس از مس بهترین فلز آلومینیوم می‌باشد که بیشترین بازده حرارتی را دارا بوده و زنگ نمی‌زند. در تولید رادیاتورهای آلومینیومی دو روش تولید وجود دارد.

متاسفانه در ایران بعضا رادیاتور ها به نام های ترکیه ای یا آلمانی دیده می شود که متاسفانه واقعیت ندارد .

رادیاتور فولادی / پنلی

با توجه به اینکه  ما در ایران یکی از بزرگترین تولید کنندگان ورق فولاد میباشیم و به دلیل وزن بالای رادیاتور پنلی وارد کردن آن به صرفه نیست در نتیجه شرکت های تولید کننده با وارد کردن خط های تمام اتوماتیک رادیاتور فولادی از کشورهایی همچون ایتالیا ، آلمان ، ترکیه و چین اقدام به تولید رادیاتور های پنلی در ایران می کنند.

برخی از شرکت های ایرانی با گرفتن نمایندگی از طرف های خارجی رادیاتور پنلی با برندهای آن ها را در ایران تولید می کنند.

معروفترین و بهترین شرکت تولید کننده خط تولید تمام اتوماتیک  رادیاتور پنلی LEAS می باشد.

این شرکت اصلیتی ایتالیایی دارد که خط تولید آن در چند برند تولید کننده رادیاتور پنلی فعال است .

رادیاتور ایساتیس و لورچ مجهز به خط تولید LEAS  ایتالیا می باشد. فرآیند تولید رادیاتور پنلی توسط تکنولوژی خط جوش LEAS  ایتالیا به صورت تمام اتوماتیک انجام می گیرد. یکی از ویژگی منحصر به فرد در خط تولید رادیاتور پنلی ایساتیس استفاده از فناوری پیوند دو ورق با حفظ ضخامت آن می باشد.

رادیاتور پنلیدر برخی از خطوط تولید این رادیاتور ها قبل از مرحله آستر و رنگ آمیزی جهت بالا بردن کیفیت رنگ سطوح در طی فرآیندی توسط مواد نانو چربی زدایی و تمیز می شود. از جمله خطوطی که این مرحله در آن به دقت انجام می شود می توان از رادیاتور پانلی ایساتیس نام برد.
در رادیاتور پنلی جهت افزایش عمر مفید و بالا بردن کیفیت رنگ تمامی سطوح رادیاتور پنلی از رنگ شدن در رنگ آستراپوکسی فرو میروند و سپس یا رنگ اپوکسی پلی استر به روش الکترو استاتیکی با تجهیزات تمام الکترونیکی پوشش داده می شود.
قبل از بسته بندی رادیاتور پانلی در کارخانه این رادیاتور ها در فشار ۱۳ بار تست می شود و به صورت اتوماتیک در بسته بندی های حباب دار آماده عرضه به بازار می گردد.

چگونگی کارکرد رادیاتورهای فولادی پنلی:

در رادیاتور پانلی  که یکی از بهترین نوع در پنل ها آب گرم خارج شده از موتورخانه یا پکیج در جریان است و این جریان باعث انتقال گرما به محیط می شود.

در دل رادیاتور پنلی / فولادی کانوکتور وجود دارد که وظیفه آن گردش هوای گرم تولید شده از جریان آبگرم در پنل می باشد در نتیجه رادیاتور پانلی دو پنل دو کانوکتور می تواند بهترین انتقال حرارت را داشته باشد که اکثر شرکت های تولید کننده از این مدل در تولید خود استفاده می کنند.

رادیاتور پنلی

ویژگی های  رادیاتور پنلی (مزایا):

 با لوازم نصب و متعلقات رایگان ارائه می شود که شامل براکت نصب دیواری ، آچار هواگیری ، پیچ رولپلاک ، درپوش هواگیری و …) بازده حرراتی رادیاتور بیشتر از آلومنیومی می باشد به طوریکه در یک اندازه طولی یکسان از رادیاتور  با همان طول از رادیاتور پره ای  ضریب حرارتی رادیاتور پنلی بالاتر است.

به طور مثال رادیاتور پنلی / فولادی ایساتیس ۱۰۰ سانت  دارای ضریب حرارتی ۱۸۸۲ کیلو کالری بر ساعت و ۱۲ پره رادیاتور پره ای بوتان با طول ۹۶ سانت دارای ۱۸۴۰ کیلو کالری می باشد .

مقایسه رادیاتور پنلی و آلومینومی

در رادیاتور پره ای آلومنیومی به دلیل واکنش بین مبدل حرارتی پکیج دیواری که از جنس مس می باشد با آلومنیوم تولید گاز هیدروژن می نماید که اصطلاحا از آن به عنوان هوا گرفتن رادیاتور یاد می شود که باعث فشار به پمپ پکیج دیواری و کم شدن عمر آن می شود. اما با توجه به جنس رادیاتور پانلی که از فولاد می باشد میزان هوا گیری در آن حداقل می باشد.

در رادیاتور پانلی به علت اینکه حرارت دهی به صورت تابشی می باشد دیوار کنار رادیاتور به مرور زمان تغییر رنگ می دهد اما این مورد در رادیاتور پانلی به دلیل گرمای انتقال آن به ندرت دیده می شود.

رادیاتور پنلی با توجه به جنس آن که از فولاد می باشد قیمت بسیار مناسبتری را نسبت به رادیاتور پره ای دارد در نتیجه با استفاده از رادیاتور پنلی به شدت در هزینه ها صرفه جویی می شود.

گارانتی رادیاتور های فولادی/پنلی معمولا بسیار بالاتر از رادیاتور پره ای می باشد و این به خاطر مقاومت بالای فولاد می باشد. بیشتری زمان گارانتی در رادیاتور مربوط به رادیاتور ایساتیس با ۱۵ سال گارانتی تعویض می باشد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

fadakar
ارسال دیدگاه