هواگیری رادیاتور

هواگیری رادیاتور - پکیج

هواگیری رادیاتور

آموزش هواگیری رادیاتور شوفاژ با شروع فصل سرما یکی از کارهای که باید انجام شود ، هواگیری رادیاتور شوفاژ است ، هدف از هواگیری رادیاتور این است که، هوای جمع شده در داخل لوله‌ها را خالی کرده تا عمل گرمایش خانه به خوبی انجام شود. هواگیری شوفاژ باید گاهی اوقات انجام شود تا سیستم گرمایشی خانه به درستی کار کند. گاهی اوقات که شما اقدام به روشن کردن پکیج یا شوفاژ خانه می‌کنید، می‌بینید که یک یا چندتا از رادیاتورها به درستی گرم نمی‌شود. یا نیمی از رادیاتور گرم شده و نیمی دیگر سرد است. این‌ها نشانه‌هایی است که شما نیاز به هواگیری رادیاتور یا هواگیری شوفاژ خود دارید.

گام اول: بررسی رادیاتور

اگر شوفاژی دارای هوای سرد محبوس شده باشد، نیاز به هواگیری دارد. در این شرایط وقتی سیستم گرمایش روشن می­ شود، تمام یا بخشی از رادیاتور سرد می­ ماند. رادیاتور سرد بودن رادیاتور می ­تواند دلایل دیگری نیز داشته ­باشد؛ پس لازم است قبل از اقدام به هواگیری موارد ذکر شده در لیست پایین را چک کنید. اگر هیچ­ یک از مشکلات زیر وجود نداشته باشد، با یک هواگیری ساده مشکل رادیاتور حل خواهد شد. هنگام چک کردن گرمای رادیاتور مراقب دست خود باشید؛ زیرا ممکن است دمای بالایی داشته باشند.

  • اگر در ساختمان مورد نظر تعداد زیادی شوفاژ وجود دارد و همگی سرد هستند، مشکل از سیستم گرمایشی می­ باشد. ممکن است لوله کشی دچار شکستگی شده باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که در قسمتی از سیستم لجن یا رسوب ایجاد شده باشد.
  • اگر مشکل رادیاتور ها با جمع شدن آب زیر آن همراه است، شوفاژ دچار نشتی شده­ است. برای حل این مشکل، سیستم گرمایش را خاموش کرده و سپس اتصالات ورودی به شوفاژ را محکم کنید. اگر نشتی قطع نشود احتمال پوسیدگی اتصالات وجود دارد. آن­ها را تعویض کنید و یا با کارشناسان حرفه ­ای تماس بگیرید.
  • اگر شوفاژهای موجود در طبقات پایین گرم می ­شوند ولی شوفاژهای طبقات بالاتر سرد می­ مانند، سیستم گرمایشی در فشار مطلوب کار نمی ­کند. در این شرایط آب گرم مورد نیاز به طبقات بالایی نمی ­رسد.

مرحله دوم باز کردن شیر هواگیری رادیاتور

با استفاده از پیچ گوشتی مخصوص ، شیر هواگیری هر کدام از رادیاتورها را باز کنید. با این کار فشار بار پکیج پایین می آید. که هنگام روشن کردن مجدد پکیج باید فشار بار را روی یک و نیم بگذارید.

توجه داشته باشید که برای هواگیری رادیاتورها تنها خارج شدن هوا از سوراخ هواگیری کافی نیست بلکه باید چندین باید آب از رادیاتور خارج شود که حتی ممکن است آب کثیف باشد.

هواگیری رادیاتور هواگیری رادیاتور شوفاژ

علت سرد بودن قسمت پایین شوفاژ عمدتا به خاطر هوای داخل مدار است اما می تواند عواملی چون خرابی ترموستات، کار نکردن پمپ، باز نبودن شیرهای رفت و برگشت زیر پکیج و …. باشد که باید با تعمیرکار پکیج تماس بگیرید تا سریعا نسبت به رفع آنها اقدام کنید.

مرحله سوم افزایش فشار بار پکیج

با هر بار هواگیری رادیاتور شوفاژ فشار بار پکیج به صفر نزدیک می شود پس قبل از روشن کردن پکیج با استفاده از شیر پرکن زیر پکیج همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید عقربه فشار بار را روی یک و نیم بار قرار دهید.

 

آموزش هواگیری رادیاتور شوفاژ

 

fadakar
ارسال دیدگاه